» 
»
 

Sağlıklı evlilik nasıl olmalı? İşte altın kurallar...

İkili ilişkilerde olduğu üzere evliliklerde de pek çok sorun yaşanabiliyor. Elbette sorunsuz ilişki olmaz. Ancak bu sorunlar kronik bir hal aldığında ortaya sağlıksız bir evlilik ortaya çıkabilir. Peki sağlıklı evlilik nedir? Nasıl olmalıdır? Evliliği mutlu sürdürebilmenin altın kuralları haber detaylarında...

İlişkilerde ve bu ilişkiyi daha ileri boyuta taşıyan evliliklerde ister istemez çiftler arasında anlaşmazlıklar yaşanabiliyor. Kadın erkek ilişkilerinin asırlardır süren anlaşmazlıkları, karmaşık bir yapıya sahip olmalarından ve hassas denge sağlayamadıklarından dolayı ortaya çıkıyor. Evlenirken diğer yarısını bütünlemek amacıyla bir yuva kurmak isteyen kişinin bu hayali tamamen kabusa dönebiliyor. Sürekli çıkan tartışmalar, tartışmaların beraberinde gelen soğukluklar ikili ilişkileri ve evlilikleri çıkmaz bir yola sürükleyebiliyor. Bu durumların kroniğe bağladığı, yani sık sık tekrarladığı durumlarda mutlaka bir terapist yardımı alınması gerekiyor.

Sağlıklı bir evlilik nasıl olmalıdır? sorusu ile sıklıkla karşılaşan uzmanlar, mutlu ve sağlıklı bir evlilik için yapılması gereken bazı altın kuralların var olduğunu belirtiyorlar. Mutlu bir evlilik yürütmek isteyen çiftlerin, bütün kriz durumlarında birbirlerini iyi idare edebilmeleri gerekiyor. Birbirine bağlanan, güvenen, sınırları koruyabilen, değişimlere uyum ve en önemlisi etkin bir iletişim sağlayabilen çiftlerin evliliklerinin daha sağlam temellere dayalı oluyor.

Evlilik ilişkisinde aranan mutluluğun yakalanmaması halinde çiftler depresyona sürüklenebiliyor. Bununla beraber öfke, anksiyete ve cinsel işlev bozuklukları, öz güven kaybı, içe kapanıklık, karamsarlık gibi durumlar bir süre sonra gün yüzüne çıkabiliyor. Mutlu ve sağlıklı bir evlilik için kişilerin mutlaka iç seslerini dışa vurmaları gerekiyor. Eşler birbirlerine problemlerini anlatamadığı sürece kendi içinde yaşadığı duygu karmaşası iletişimsizliğe sürükleyebiliyor.

Evlilikteki en büyük problemlerden biri olan ilgisizliğin ortadan kalkması için koşulsuz sevme politası izlenmelidir. Sabır, fedakarlık ve şefkat ilgiyi size çekecektir. Eşlerin birbirlerinin hayallerine, fikirlerine değer vermesi ve saygı duyması her zaman değerli hissettirecektir.

Monotonluktan kaçınmak için, sevgili olduğunuz dönemlerde birlikte keyf alarak yaptığınız aktiviteleri devam ettirmeye çalışın. Eski sevgi ve tutku yeni paylaşımların artmasına aracı olur. Eşinizin, saçını boyadığından, zayıfladığından ve sizin için yaptığı küçük şeylerden ona, onun farkında olduğunuzu göstermek için bahsedin...

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *