» 
»
 

Sağlıklı kilo vermek isteyenlere tavsiyeler

Kilo vermek mi istiyorsunuz? Yoksa kilo veremiyormusunuz? Sağlıklı beslenerek kilo vermenin hiçte zor olmadığını uzmanlar söylüyor. Sadece dikkatli beslenmek ve egzersiz ile kilo vermek mümkün hale geliyor.

Kilo vermek kimine göre zor, kimine göre de kolay. Bu biraz da bünye ile ilgili sağlığın kilo vermekten etkilenmemesi için bazı tavsiyelere uyulması gerekiyor. Sağlıklı beslenerek kilo vermek için neler yapmak gerekiyor. 

1- Sağlıklı kilo vermek için hekim kontrolünde detaylı bir muayeneden geçmek gerekiyor. Kilonun alınma nedenleri ve kilo verememe nedenlerinin araştırılması en önemli etkenlerin başında geliyor. 

2- Uzman bir diyetisyenden destek alınması gerekiyor. Metobolizma yapısından dolayı size uygun diyet listesini elinize almanız gerekecek. Diyetisyeniniz size uygun diyet listesini hazırlayarak sağlıklı kilo vermenizi sağlayabilir. 

3- Spor yapmak kilo vermenin en önemli aşamalarından birisi. Hem sağlık açısından hem kilo vermeniz açısından spor ve egzersiz yaparak yine sağlığa uygun kilo vermek mümkün hale geliyor. 

4- Plates ve Yoga gibi meditasyonların kilo vermeye büyük destek olduğu biliniyor. Bu hem stresle başa çıkmanızı kolaylaştıracak, hem de vücudunuzun daha zinde durmasına yardımcı olacaktır. 

5- Bazı bitkisel takviyeler yine kilo vermenize yardımcı olabilir. Örneğin chia tohumu, kinoa, amaranth, maş fasülyesi, siyah fasulye, keten tohumu, karabuğday gibi besinler yine kilo vermenizde etkin rol oynuyor

6- Hareketli bir yaşamı tercih edin. Hareketli bir yaşam sağlıklı kilo vermenizi sağlayacağı gibi metobolizma da olan yağların yakılmasında da önem arzediyor. Mesela asansör kullanmak yerine merdivenleri tercih etmek gibi. 

7- Suyu bol için. Su içmek kilo vermeye büyük yardımcı oluyor. Günde en az 2,2,5 litre su içmek size kilo verme sürecinde büyük fayda sağlayacaktır. 

8- Uyku çok önemli. Uykunun fazlası da zarar, azı da. Ortalama 6-7 saat uyku uyumak kaliteli bir uyku sağlayacağı gibi sağlıklı kilo vermenize de büyük destek olacaktır. Düzenli bir uyku aynı zamanda günlük aktivitelerin daha rahat yapılmasını da sağlayacaktır. 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *