» 
»
 

Sağlıklı oruç tutmak için neler yapmalı işte doktor tavsiyeleri

Sıcak havaların da etkili olmasının beklendiği Ramazan ayı boyunca sağlığınızı koruyarak nasıl oruç tutacağınız konusunda uzmanlardan açıklamalar geldi. İşte sağlığınız bozulmadan oruç tutmanın formülleri…

Uzun süren açlık nedeniyle dengesi bozulan vücudu tekrar eski haline getirebilmek için yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmenin büyük önem taşıdığını belirten uzmanlar, özellikle sebze ve meyve tüketiminin arttırılması, ekmek, makarna, et gibi gıdaların tüketiminin sınırlanması gerektiğinin altını çiziyor. Ayrıca kronik hastalığı olan kişilerin oruç tutmak konusunda doktorlarına danışmaları da oldukça önem arz ediyor.
Ramazanda sağlıklı kalabilmek için yapılması gerekenlerin başında yeteri miktarda su alımı geliyor. Gün içinde normal zamanda tüketeceğiniz yaklaşık 2 litre civarında suyu iftar ile sahur arasında aralıklı olarak tüketmeniz özellikle böbrekleriniz açısından oldukça hayati. Ayrıca bu dönemde tuz alımını kontrollü yapmak, sigaradan uzak durmak ve eğer önceden bir rahatsızlık varsa buna uygun diyet programını uygulamak da oldukça önemli.

Doktorların ısrarla üzerinde durdukları bir diğer husus ise sahurun atlanmaması ve uyunmuş olsa bile uyanarak öğünün tamamlanması. Özellikle oruçlu insanların organlarının ilk saatlerde sağlıklı olarak fonksiyonlarını yerine getirebilmeleri için sahurun çok önemli olduğunu vurgulayan doktorlar, eğer depolar yeterince doldurulmazsa iftara kadar başta beyin olmak üzere pek çok organın çalışabilmesi için gerekli glikozu üretemeyeceğini bunun da sağlık sorunları meydana getirebileceğini vurguluyor.

Peki iftarı nasıl açmalıyız neler yemeliyiz? İşte bu sorunun cevabı aslında oldukça basit. Her şeyden ama küçük porsiyonlarla… Ağır soslu yemekler haricinde iftar sofranızda et ve sebze yemekleri, yoğurt, makarna, pilav gibi yiyecekler olabilir ancak bunları tüketirken aşırıya kaçmamaya dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca iftarı açar açmaz hızla tüketmek yerine hurma, su gibi hafif gıdalarda başlayıp ara vererek yemeği tamamlamak da oldukça önemli. Sahurda yediklerinizle tokluk hissinin uzun sürmesini istiyorsanız da tam buğday ekmeğini tercih etmenizde yarar var. Tok tutan besinler arasında ayrıca yumurta da oldukça etkilidir. Ayrıca yoğurt ve yulafla zenginleştirilmiş bir kahvaltı oldukça doyurucu olacak ve uzun süre tok tutma etkisini göstecektir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *