» 
»
 

Sağlıklı saçlara sahip olmak için çözüm önerileri

Yaz mevsimini geride bırakmaya hazırlandığımız şu dönemde, doğal güzelliğin bir parçası olan saçlar sağlığını büyük ölçüde yitirmiş olabilir. Peki, yazın denizi, güneşi, kumu derken yıpranan saçlarımız için neler yapmamız gerekiyor? İşte ışıl ışıl, sağlıklı saçlara sahip olmak için ipuçları...

Yaz boyunca hem güneş ışığına hem de ısıya maruz kalan ve doğallığını yitirmiş, mat saçları bir an önce sağlıklı haline kavuşturmak istiyorsanız, bu konuda bilmeniz gereken bazı önerilerimiz var...

Doğal güzelliğin bir parçası olan saçları düzenli olarak kestirmek gerekiyor. Ne yazık ki uzun saçlar demek, sağlıklı saçlar demek değil. Saçların belirli aralıklarla düzenli olarak kesilmesi, sağlıklı saçlara ulaşabilmenin en önemli yolu. Düzenli saç kesimi yapıldığında, saç kırıkları zamanla önleniyor. Bu nedenle iki ayda bir saç kestirmek, saç uçlarından az da olsa kısalttırmak saçlarınıza iyi gelecektir.

Sıcak yaz günlerinde mümkün olduğunda ısıya maruz kalmaktan kaçının. Saçlar için şampuan seçimi oldukça önemlidir. Şampuan seçerken, saçınızın yapısı ve saç derinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Kuru, yağlı, boyalı ya da yıpranmış, çabuk uzamayan saçlarınız olabilir. O nedenle şampuan alırken mutlaka saç tipinize göre seçim yapmalısınız.

Saçlarınızı daha fazla ısıya maruz bırakmayın. Yıkamanın hemen ardından temiz bir havlu ile nemini aldığınız saçlarınızı kendiliğinden kurumaya bırakın. Kışın hafif bir şekilde, yazın ise hiç kurutma makinasının ısısı ile saçlarınızı yıpratmamanızda fayda var. Aynı şekilde saç şekillendiricileri de, mecbur kalmadığınız durumlarda tercihiniz olmasın. Haftada en azından birkaç kez uygulamanın haricinde, saçın elastikiyetini bozacak derecede şekillendirme yapmayın.

Sağlıklı saçların temeli, düzenli kullandığınız saç bakım ürünlerine de bağlı oluyor. Protein ağırlıklı besinler, saçlarınızı da besliyor. Düzenli beslenme alışkanlığının saçlara oldukça faydası var. Aynı şekilde protein ve demir eksikliği, saç dökülmelerine neden oluyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *