» 
»
 

Sağlıklı ve doğal cevizli sucuk yapmanın püf noktaları…

Yaz, kış herkesin tüketebileceği sağlıklı bir atıştırmalık olan cevizli sucuk yapmanın bazı püf noktaları vardır. Özellikle çocuklar için oldukça sağlıklı ve enerji veren doğal cevizli sucuk nasıl yapılır? İşte Zahide Yetiş'le programının Pratik Bilgiler Uzmanı Meltem Açıkel'den mükemmel bir tarif...

Hemen hemen her yerde satılan ancak doğallığından şüphe ederek cevizli sucuk almaktan artık vazgeçmemiz gerek. Kış aylarında gerekli enerjiyi alabilmemiz için hazır olarak satılan cevizli sucukların yerine evde kendiniz doğal ve daha sağlıklı cevizli sucuk yapabilirsiniz. Yüksek enerji değerindeki cevizli sucuk içerisinde, Potasyum, Fosfor, Ca, K, S, P, Mg, l, Zn, Cao, ve SiO mineralleri bulunur. Protein bakımından da oldukça zengin olan cevizli sucuk, vücudun su dengesinin korunmasına, hücrelerin yenilenmesine, dokuların onarımına, enzim üretimine, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine oldukça iyi gelmektedir. İçerisindeki en önemli minerallarden biri Selenyum mineralidir. Bu minerali içeren cevizli sucuğun tüketiminde, kısırlık, kalp hastalıklı ve kanser gibi rahatsızlıklarda azalma görülmüştür.

Peki, evde doğal ve sağlıklı cevizli sucuk nasıl yapılır? Hafta içi her gün sabah 09.30'da Show TV ekranlarına gelen keyifli program Zahide Yetiş'le de Pratik Bilgiler Uzmanı Meltem Açıkel, canlı yayında doğal cevizli sucuk yapmanın püf noktalarını anlatıyor. Cevizli sucuk yapmak için gerekli malzemeler; Yarım kilo üzüm ya da dut pekmezini, cevizli sucuğun parlak görünmesi için 1 yemek kaşığı şeker, 4 yemek kaşığı buğday nişastası ile 1 su bardağı su, 1 kilo ceviz.

Öncelikle tenceremizin içerisine pekmez, şeker, 1 bardak su ile iyice çözülen nişastayı döküyoruz. Sirkeli suda iyice yıkanmış iplere, iğne ile cevizleri ekliyoruz. Tenceredeki karışımımızı kaynayana kadar güzelce çırpıcı ile karıştırıyoruz. İpteki cevizlerimizi kaynamış olan pekmezimize batırıyoruz. Hiçbir yere temas ettirmeden askıya asıyoruz. Evde altına bir tepsi koyarak bir süre kurumasını bekliyoruz.

NOT: Cevizli sucukların buharlı ve sıcak olan bir ortamda durmaması gerekiyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *