» 
»
 

Sahra Çölü’nde 37 yıl sonra gelen kar sürprizi

Sahra Çölü’nde 37 yıl aradan sonra yağan kar tesadüfen Ayn Sefra'da çekim yapan amatör fotoğrafçı Karim Bouchetata’nın kamerasına takıldı. Amatör fotoğrafçı bu resimlerle tarihi bir ana tanıklık etmiş oldu.

Sahra Çölü'nün kuzey kısmında buluna Cezayir dolaylarında bulunan ve Ayn-Sefra şehri yakınlarına düşen kar manzarasını görüntüleyen amatör fotoğrafçı Karim Bouchetata, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımın hemen altında yayınladığı yazıda bu manzaranın çok nadir görünen bir hava olayına ait olduğunu ve buna şahit olmaktan duyduğu heyecanını ifade etti.

Ender de olsa en son 37 yıl önce rastlanılan kar yağışı, dünyaca ünlü Atlas Dağları'nın eteklerinde bulunan bölgede görüldü. Turuncu renkte görünen tepelerin bembeyaz bir örtüyle kaplı olarak yayınlanan fotoğraflar, dünya medyasında büyük ilgi gördü.

Yaşadığı büyük heyecanı anlatan Bouchetata, gördükleri manzara karşısında herkesin serseme döndüğünü belirterek bunun çok nadir görülen bir olay olduğunu kaydetti. Bouchetata olayın hemen akabinde de karın bir gün günde eridiğini sözlerine ekledi.. Büyüklüğü Türkiye'nin yaklaşık 12 katı olan Sahra Çölü'nde yüksekliği 3 bin metreyi aşan dağlar bulunuyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *