» 
»
 

Sahra tozları Bahar alerjisine neden oluyor

Özellikle mevsim geçişlerinde ortaya çıkan bahar alerjisinin sahra tozlarından ileri geldiğini açıklayan Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam bu tozların başta migren olmak üzere tansiyon değişikliklerine neden olduğunu belirtti.

Bahar alerjileriyle ilgili açıklama yapan Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. DR. Ahmet Cemal Saydam lodosla gelen sahra tozlarının bahar alerjisine neden olduğunu söyledi. Saydam açıklamasında şu bilgilere yer verdi: “Her lodos sahra tozunu da beraberinde getiriyor. Gökyüzünün sisli gözükmesi bunun işaretidir. Ev ve arabaların camlarında gördüğümüz sarı tozlar sahra tozudur. Bu tozlar doğanın bereketidir. Sahra tozları başta migren olmak üzere tansiyon, böbrek gibi rahatsızlıklara neden oluyor. Bu tozlar bakteri ve mantar oluşumunu da artırıyor. Lodosta rahatsızlanan kişiler poyraz çıktığında rahatlar. Bu bir poyrazmatik yani akvaryum sistemidir. Yani hava motoruna bağlı hava taşı gibi. Akvaryumun rahatlatması fikri de buradan gelmektedir. Suyun içerisine bol hava verirseniz ortamdaki havayı temizlersiniz. Sahradan gelen tozlar bütün hastalıkların temelini oluşturuyor.

Alerjinizin polenler den oluşması tamamen yanlış. Polenler masum. Mesela kavak ağaçlarının polenleri vardır havada ama o gün alerjiniz tutmaz. Eğer alerjiniz tutuyorsa havada mutlaka sahra tozu bulunuyordur. Bunu da yukarıda açıkladığı gibi poyrazmatik yöntemi ile gidermek mümkündür” dedi.  

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *