» 
»
 

Sahte güneş gözlükleri kör edebilir!

Gözleri güneşin zararlı ışınlarından koruyan gözlüklerin kalitesi çok önemli. Kalitesiz gözlükler gözlere zarar verir hatta kör edebilir. Gözlük alırken nelere dikkat etmeliyiz? İşte detaylar...

Yaz aylarının gelmesi ile ortaya çıkan güneşin sıcaklığının memnun edici tarafının yanı sıra, gözlerdeki rahatsızlığı da herkes tarafından bilinmektedir. Güneş ışınlarınındaki zararlı UV ışınları ve mor ötesi ışınları gözdeki, göz çevresindeki dokularda zarara yol açıyor. Bu nedenle aslında vücudun en hassas alanı olan göz ve göz çevresini korumak çok önemlidir. Güneşi görür görmez her hangi bir satıcıdan alınan güneş gözlükleri gözleri korumaktan daha çok zarar veriyor. Gözleri bozuyor hatta kör etmeye kadar ilerleyebiliyor.

Peki gözlük alırken nelere dikkat etmeliyiz? Gözleri koruduğunu düşündüğümüz gözlükler, bazen de aksesuar olarak da kullanılıyor. 10 liraya, 20 liraya tezgâhlardan satın alınan ve gözü koruduğu iddia edilen gözlüklerin kalitesiz olduğunu anlamak hiç zor bir durum değil. UV ışınlarını engelleyici ve mor ötesi ışınların göz çevresi dokusuna, göze zarar vermemesi için satın alınacak gözlüklerin en az 100 TL’den başlıyor olması lazım. Gözlük seçiminde en çok yüze yakışan model ve ucuzluk değil, kaliteli, zararlı ışınlardan koruyucu ve yüksek camlı uv blokajlı gözlüklerin kullanılması lazımdır. Bu standartlara uymayan gözlüklerin zaman içerisinde hassas olan gözlere zarar verdiği, öncelikle bulanık görme gibi şikâyetlerin daha sonrasında görmemeye kadar ilerleyebileceği konusunda uzmanlar uyarılarda bulunuyor. Cam renginin açıklığı veya koyuluğunun UV ışınlarından koruyuculuğu ile alakası yoktur. Siyah camlı gözlükler gibi kavuniçi renkteki camlı gözlüklerinde koruyuculuğu aynı olabilir. Çünkü önemli olan gözlük camına eklenen blokaj özelliğidir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *