» 
 

Sahte sigorta yaptıranlara hapis cezası geliyor!

Emekli olmak için sahte sigorta yapanlara, sağlık hizmetlerinden faydalanan ve düşük bütçede bordro düzenlen vergi kaçıran işletmelere bu sebeplerden dolayı 5 yıla kadar hapis cezası gelecek.

Sahte sigorta ile emekli olanlara, sağlık sektöründen bu sayede ücretsiz faydalananlara yeni ceza yöntemi geliyor. Artık para cezası yerine hapis cezası olacak. Usülsüz yollar ile devleti zarara uğratanlar yani sahte sigorta yaptıranlara artık 5 seneye kadar hapis cezası verilecek. Yapılan incelemeler neticesinde yaklaşık 220 bin kişinin sahte sigorta yaptırdığı tespit edildi. İşletmecilerin asgari ücreti fazla bulup, işçileri çıkarttığı ya da bu tarz yanlışlıklara yöneldiği belirlendi. İşletme sahibine verilecek para cezasının yanında bir de hapis cezası uygulanarak usülsüzlüklerin önüne geçilebileceği düşünülüyor.

Alınan bilgilere göre, Vergi Dairesi Otomasyon Projesi ve SGK bilgirgesinde kayıtlarının sorgulanması, incelemelere başlanması ile yüz binlerce kişinin sahte sigorta yaptırdığı görüdü. Çalışmadan sigorta yapılıp prim yatırılıyor olarak gösterilmesinden dolayı, erken emeklilik veya emeklilik gün sayılarının dolmaları için, vergiden yararlanmak için, asgari işçi çalıştırması gereken kotayı doldurmak için bu yönteme başvurdukları tespit ediliyor. Bu nedenle sahte sigortaya başvuranların tespit edilmesinin ardından, geçmişte yatırdığı primleri silinecek ve emekli aylığını faizi ile birlikte devlete geri ödemek zorunda kalacak.

Bazı işletmeciler ise çalışanların fazla mesailerini asgari ücretin içerisine katıyor. Bazıları maliyet düşsün diye asgari ücreti usülüne göre vermiyor. İşte bu durumda iki asgari ücret tutarında idari para cezası onları bekliyor. Ayrıca, gecikme zammı, devleti kandırmaya ve zararı uğratmaya yönelik bütün usülsüzlükler için hapis cezası da artık uygulanmaya başlanacak. Yapılan tespitlerde işçilerin asgari ücretin altında çalıştığı tespit edilenlere, her ay için 162 TL para cezası, firmalara ise 500 milyon TL civarında ceza kesildi.

Yapılan soruşturmalar kapsamında, usulsüzlüklere yardımcı olanlara, prim yatırılmadan sahte sigortalı olanlara SGK'yı dolandıran işçiler hakkında da işlemlere başlanıldı. Kaçak işçi çalıştıranlarmaların yaşanmaması için ise denetçiler, şirketlere göz açtırmıyor. 2 senede yaklaşık 70 bin işyerine denetim yapıldığı açıklanırkn, 45 bin sigortasız çalıştırılan işçi de sosyal güvenlik kapsamına alındı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *