» 
 

Sahurda bal yiyin!

“Asil azmaz, bal kokmaz; kokarsa yağ kokar, onun da aslı ayrandır. Bal arısına teknolojinin bile geçmez ki… … Onun için sahurda bal yiyin, ne acıkır ne susarsınız.”

Arıcılık mesleğini sürdüren  Selahattin Coşkun, arıların dilini çözmüş bir üretici. Has balın faydalarını anlata anlata bitiremiyor. “ Bal alırken süzme balı tercih edin. Çünkü, baldaki gıda ve şifa süzmededir. Bal mumunda insan vücudu için hiçbir fayda yoktur. Cenab-ı Allah arı hayvanına balmumunu bir kap vazifesi olarak vermiştir. Şayet petekli bal mumuyla yenirse, zamanı gelince vücut bal mumunun kavını dışarı atacaktır.”

ARILARIN DANSI…

Ekolojik dengenin olmazsa olmazı arıların yaklaşık olarak 20.000 farklı türü vardır. Bilim insanları,   yaşam biçimini  en ince detayına kadar  araştırdıkları  arıların; kendi aralarında danseder gibi ritmik hareketlerle iletişim kurduklarını saptamıştır.İletişimin tınıları ise  hepimizin tanıdığı vızıltıları.Tehlike arz edince , haber vermek için daha yüksek sesle vızıldarlar. Bir kiloluk bir balın yapılabilmesi için, arıların dört milyondan fazla çiçekten bitki özü toplamaları gerekmektedir.

BİLGE ARILAR

Arıcılığı iş edinen Selahattin Coşkun, “küçüklükten beri  arıcılığa merak sardım.. Günde en az 100 gram kahvaltı esnasında  bal alırım. Şayet o gün o balı yemezsem kendimde ektiklik hissediyorum. Herkese muhakkak kahvaltıda bal yemesini tavsiye ediyorum. Günde bir öğün 100 gram bal yiyenler;  ‘ Kalp damar rahatsızlığı çekmezler. Solunum yolları rahatsızlığından kurtulurlar.’   Balın faydaları sıralamakla bitmez…
Bal arıları toplu halde yaşayan  canlı türlerindendir. Kovanda komünal bir sistem geçerlidir. Yaşamlarının devamı için  işçi arılar kovanda tüm işi yüklenir. Bal arılarının faal işçileri yaklaşık olarak 1.5 ay yaşarlar. Erkek arılar 6 ay kadar ve kraliçe arı ise 4 yıl kadar yaşar.Bir işçi arı yaşadığı süre zarfında bir çay kaşığının 12 de biri kadar bal yapabilmektedir. Bal arıları kovandaki bir adet peteği doldurabilmek için yaklaşık 100 milyon kadar çiçeğin nektarını emdiği tespit edilmiştir.”

SIRLI DÜNYASININ TADI: BAL

Doğada çalışkanlığıyla ün yapmış arıların, insanlığa bahşettiği  balın elde edilmesi oldukça zahmetli, dedi  Coşkun: “Bal süzümünde önce  bal çıtaları arılardan kaçırılır. Kapalı bir odaya konur. Arının balın üstüne çekmiş olduğu ‘sır’ dediğimiz beyaz zar tabakasının ince kıl taraklarla sıyrılıp alınır. Bütün petek ballar bu şekilde sıyrılarak  sırlarından ayrılır. Santrifuj makinesine dörder  adet olarak koyulup santrifüj döndürüldüğü zaman, merkez kaç kuvveti nispetinde ballar gözeneklerden sıçrar. Sıçrayan bal petekleri süzülmüş duruma gelir. Santrifuj makinesinin altındaki musluktan süzülen ballar billur gibi akar. Boşalan bu petekler en az iki veya üç sene tekrar arıya verilerek bu iş devam eder”dedi.

BALIN ŞİFASI…

Coşkun, aç karına bal yemenin  sağlık açısından faydalı olmadığı hususunda uyarılarda bulunmayı da ihmal etmedi.Balın  tok karına yenmesinin şifaen daha uygun olduğunu sözlerine ekledi. Balın şifası hakkında bilgiler verdi: “Bal tok karına yendiği zaman daha iyi şifa olur.  Nedenini açıklayayım. Bal aç karına yendiği zaman mide öz suları mideye hücum eder faydalarını en aza indirir. Yemek esnasında ve yemeğin sonunda  yenildiğinde mide hepsini birden absorbe yapıyor. O zaman  mide öz suları besinlerin hepsine hücum ediyor birlikte hazım oluyor. Böylece zararı olmuyor  faydası çoğalıyor.

ARI SÜTÜ, PREPOLİS, BALMUMU…

Arı üreticiliğinde bal ve yan ürünleri arı sütü, prepolis, polen, balmumu elde edilir.  Balın, buzdolabına konulmaya ihtiyacı yoktur. Çünkü bozulacaksa sıcakta 50 derecede durduğu yerde kırda bozulur. Asil azmaz, bal bozmaz; bozarsa  yağ bozar onun da  aslı ayrandır! Ola ki, balınız donarsa,  safiyetliğini belli eder. Ama bal donmadı diye de telaş etmeye gerek yok.  Çünkü pastörize ediliyor . En az 3-4 ay donmadan dayanabilir. Şayet donmuşsa bal, donduğu  şekilde yemek faydalıdır “dedi.

BABADAN OĞULA  MİRAS

Balcılık mesleğini babasından devir alan  Selahattin Coşkun, “Arıcılık  zevkli bir meslek  ve bir o kadar da meşakkatli.  Arı zehri bize pek dokunmaz. Arılarıma bakarken maske giyerim. Duman vermek için körük kullanırım. Arıcılık için kırlara gitmek gerekir. Mahalle arasında olmuyor. Arı bizim dilimizden anlamaz. Biz onun dediğine gideriz. Arı sahibini tanımaz. Arıcılığı sevmeyen çilesine, acısına  dayanamaz. Arıcılar için  iklim şartları çok önemlidir.“

TEKNOLOJİ ARIYA ZARAR VERİYOR

Arıya  teknolojinin sözü geçmez. Fakat  çevre kirliliğinden dolayı arıya bilakis zarar veriyor. Gübreleme, ilaçlama, hava şartları , umulmayan zamanda umulmayan hava şartları oluştuğunda bunlar ileri teknolojinin tesiri. Bu tesirler çevre şartları arıları olumsuz etkiler. Bal yeyince hararet vermeyen, kilo aldırmayan, kana  hemen karışabilen  harika bir şeydir.

GIDANIZ  İLACINIZ  OLSUN

Kansızlık için özellikle polen %25 nispetinde faydalı. Polen: Arıların çiçeklerden topladığı çiçek tozlarıdır. Halk arasında çiçek tozu geçer.  Balı sahurda yesinler. İddia ediyorum  sahurda bal yiyen , ertesi gün oruç tuttuğu gün boyunca  harareti olmaz.. Bunu denemiş biriyim, dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *