» 
»
 

Sahursuz oruç tutmak baş ağrısı yapıyor!

Bu sene Ramazan ayı, oruç tutma süresinin en uzun olduğu dönemlere denk geldi. İftar ve sahur konusunda pek çok öneri bulunuyor. Ancak sahur yapmadan oruç tutanlar da oluyor. Peki sahursuz oruç tutulur mu? Nelere yol açar? İşte detaylar...

Ramazan ayında iftarda gösterişli sofraların ihtişamının yanı sıra sahur sofraları daha sade ve tok tutucu besinler ile doludur. İftarların önemi kadar sahurların da önemi büyüktür. Aç kalma süresinin 17 saati bulduğu ve yaz günleri ile birleştiği bu mübarek ayda, metabolizmanın daha sağlıklı kalabilmesi için iftar sofraları gibi sahur sofraları da büyük önem taşır. İftar saatinden oruç saatine kadar çok uzun bir süre olmamasından dolayı sahur vaktinde birşey yememeyi tercih edenler dikkat! Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Uzman Diyetisyeni Sibel Mumcu uyarıyor. Sahura kalkmadan, sadece iftar yemeği ile uzun saatler aç kalıp, oruç tutmak vücudun dengesini bozuyor ve baş ağrısına, yorgunluğa ve daha bir sürü rahatsızlığa davetiye çıkartıyor.

Sahur yapmadan oruç tutulur mu? Sahursuz oruç olur mu? Vücut gerek uykusuzluktan gerek açlıktan yorgun ve bitkin bir halde iken bunun üzerine bir de sahur vaktinde gerekli kaloriyi almayıp, hatta sahur yapmayıp oruç tutanların dikkatli olmaları gerekiyor. Çünkü uzmanlar uyarıyor ve mutlaka oruç tutan kişilerin sahur yapmaları gerektiğini söylüyor. Günde üç yerine ikiye düşen öğün sayısı, tabii arada aparatif atıştırmalıklar yani ara öğünler de yok. Hal böyle olunca vücudun senelerdir alışık olduğu sistem bir anda beslenme saatlerinin ve şeklinin değişmesi ile sarsıntıya uğruyor. Bu nedenle günde sadece iki kez beslenebildiğimiz Ramazan aylarında mutlaka iftarda ve sahurda sağlıklı beslenmek ve sofraları dikkatle hazırlamak gerekiyor.

Sağlık için sahuru es geçilmemeli ve bol da su tüketilmelidir. Çünkü bu ayda genellikle kırmızı et, pilav, hamur işleri, makarna ve börek, tatlıların tüketimi oldukça artıyor. Öyle ki bununla beraber sebze ve meyve tüketimi de oldukça düşüyor. Bu nedenle uzunca bir süre açlıkla mücadele edilen bu ayda, kesinlikle sahur yapmadan oruç tutulmamalıdır. Tüketilen yiyeceklerin doğruluğundan, sağlıklı oluşundan ve hatta pişirilme şekillerine bile her zamankinden daha fazla dikkat edilmelidir. Buna bağlı olarak baş ağrıları, halsizlik ve kan şekerinin düşmesi sorunları artabiliyor. Ramazan aylarının rahat geçmesi için, mutlaka sahura kalkılmalı ve metabolizma bu şekilde dengede tutulmalıdır. Sahurda yağlı ve un ağırlıklı yiyecekler yerine, uzun süre açlığı bastıracak daha sağlıklı yiyecekler tüketilmelidir. Fazla baharatlı ve tuzlu gıdalardan uzak durulmalı ve su tüketimine dikkat edilmelidir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *