» 
»
 

Saka kuşu avlayan Suriyelilere 18 bin 292 lira ceza kesildi

Osmaniye'de 2 Suriyeli koruma altındaki saka kuşlarını avlarken yakaladı. Yanlarındaki kuş yakalama aletleri ve kafes içerisindeki 37 saka kuşunu gören Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri, Suriyelilere toplam 18 bin 292 lira ceza kesti.

Osmaniye'nin Kadirli İlçesinde koruma altında olan saka kuşlarını avlarken Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekiplerince yakalanan 2 Suriyeliye saka kuşlarını avladıkları için toplamda 18 bin 292 lira ceza kesildi. Alınan bilgilere göre, gelen ihbarı değerlendiren Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. İhbarda belirtilen Topraktepe Köyü toplu konut civarında, keser, ses cihazı, ağ, demir çubuk ve kafes içerisindeki 37 saka kuşu ile yakayı ele veren iki Suriyeli suç üstü yakalandı.

Yakalanan 43 yaşındaki Suriyeli Muhammed Ali D. ve 37 yaşındaki Ahmed M.'nin yakaladıkları 37 saka kuşu ve av malzemelerine el konuldu. Koruma altındaki saka kuşlarını yakalarken suçüstü yakalanan iki Suriyeliye, Kara Avcılığı Kanunu'na muhalefet olmak suçundan 1.746'şar lira idari ceza ve saka kuşlarının adet başına 400 TL olmak üzere toplamda 18.292 TL para cezası kesildi.

İspinozgiller familyasından olan saka kuşu çok beslenen bir ötücü kuş türüdür. Yerli olan sakaların uzunluğu 12 ile 13 cm olmakla birlikle, Sibirya sakalarının uzunluğu ise 15 cm'i, kömürcü sakaların uzunluğu da 11 cm'i bulmaktadır. Pırıl pırıl rengi, güzel sesi ve kafeste kolayca beslenebilir olmasından dolayı gözde olan bir kuştur.

Bu güzel kuş, devedikeni tohumları ile beslenmektedir. Ağaçlık yerlerde ürer, üreme mevsimleri haricinde ise küçük birer sürü halinde gezinirler. Parklarda ve meyve bahçelerinde sıklıkla görülen bir kuştur. Avrupa'da, Asya'nın batısında ve Kuzey Afrika'da sıkça bulunur. Türkiye'nin ise hemen hemen her yerinde her mevsimde görülebilir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *