» 
»
 

Sakarya'nın saklı kalmış cenneti - Acarlar Longozu

Sakarya'nın kuzeyinde bulunan ve dünyanın sayılı subasman ormanları arasında yeralan Acarlar Longozu'nu tanımaya ne dersiniz? Ailenizle keyifli bir hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz bu muhteşem doğa harikası hakkındaki tüm detaylar haberimizde...

Muhteşem gezimize başlamadan önce bu doğa harikası Acarlar Longozu'na nasıl gidilir? sorusunu cevaplayalım isterseniz Karasu İle Kaynarca ilçeleri arasında adeta bir sınır oluşturan bu özel mekana ulaşmak için İstanbul istikametinden gelenlerin TEM otoyolunu takip ederek Kandıra Gişeleri’nden çıktıktan hemen sonra Kandıra yönünde yola devam etmeleri gerekmektedir. Kandıra’ya vardıktan sonra karşınıza çıkacak olan Karasu – Kaynarca tabelaları yardımıyla ilerleyerek Karamüezzinler Köyü tabelasına ulaştığınızda sol tarafa dönerek Acarlar Longozu’na bulunduğu alana girmiş olacaksınız...

Sonrasında sizi hayalini bile kurmakta zorlanabileceğiniz güzellikte bir Longoz ormanı karşılıyor. Longoz kelimesinin ne demek oldupunu merak edenler için hemen açıklayalım, Longoz dünyada ender rastlanan subasar ormanlarına verilen addır. Ülkemizde de bu tip ormanlar açısından en önemlilerinden biri sayılabilecek Acarlar Longozu, Sakarya Nehri’nin Karadeniz’e dopru yol aldığı alanda binlerce yıl önce oluşmuş öncesinde akar bir nehir iken zaman içinde Karadeniz’den gelen dalgaların nehrin ağzına taşıdığı kum ve çakıl ve molozlar ile Sakarya Nehri’nin taşıdığı mil ve alüvyonların bu alanı doldurmasıyla birlikte su seven bitkilerin yetiştiği bir orman haline dönüşmüştür. Bu devasal büyüklükteki longoz yaklaşık 1562 hektarlık bir alanı kaplamaktadır.

Doğa tutkunları için mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunan Acarlar Longozu'da karaağaç, kayın ve kızılağaç çeşitleri, Su menekşesi, su lalesi, göl soğanı, su zambağı yanısıra suya batmış ağaçları ve su içindeki bahar çiçeklerini ve çeşitli renklerde nilüferler görmeniz de mümkün . Bir çok yaban hayvanına ev sahipliği de yapan bu özel oluşumda sincap, gelincik, tilki ve yaban domuzu gibi hayvanlarını doğal ortanlarında gözlemleyebilirsiniz.

Kendi imkanlarınız ile piknik yapabileceğiniz bu ormanda özel işletmeler tarafından da restoran hizmeti almanız mümkün. Gölde yetişen sazan, turna, yayın, kefal ve kızılkanat gibi balık çeşitlerinin tadına bakabilme imkanı sunan bu güzel işletmelerden yararlanmanızı öneririz.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *