Samsun'da tarihi keşif! Kral mezarı bulundu

Samsun'da bulunan 15 Temmuz şehitler tepesinde yapılan kazı çalışmalarında Helenistik dönemde yaşamış ve bir krala ait olduğu düşünülen mezar bulundu...

Canik belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve 2. derece Arkeolojik Sit Alanı olarak ilan edilen halk arsındaki adı ile Top Tepe'de yapılan kazı çalışmalarında yüzyıllar öncesine ait olan tarihi bir mezar bulundu.

Helenistik dönemine ait olduğu ifade edilen mezar; doğal kesme blok taşlardan yığma tekniği ile yapılmış ve yaklaşık 12 metre uzunluğunda bir koridor şeklinde 250x280 cm bozutlarında mezar odası şeklinde olduğu açıklandı. Kare olarak tasarlanmış giriş kapısında geçilerek giriş yapılan mezar odasında, muhtemelen antik dönemlerde yapılan soygunlar neticesinde herhangi bir kalıntıya rastlanılmazken, sadece dağınık vaziyette kemik ve odun parçaları bulundu.

Bulunan mezarla ilgili konuşan Canik Belediye Başkanı Osman Genç yaptığı açıklamada, çalışmaların Anıtlar Kurulu ile ortaklaşa gerçekleştirildiğini, bu proje ile tarihteki dokusuna uygun olarak tarihi yaşatmayı amaçlarken ortaya çıkan tarihi mezarın bulunması ile çalışmaların daha büyük bir önem kazandığını ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *