Samsung Galaxy S8'e yeni bir şok daha

Alman araştırmacılar yaptıkları testte, Samsung'un yeni amiral gemisi Galaxy S8'in çok büyük bir güvenlik açığını, yayınladıkları bir videoyla gözler önüne serdi

Samsung’un en son piyasaya sürdüğü ve büyük bir beklenti içinde olduğu Galaxy S8 serisinde kullanıcılarına parmak izi şifreleme yönteminden 100 kat daha güvenli olduğunu iddia ederek bir güvenlik katmanı anlayışıyla müşterilerine sunduğu iris tarama özelliği daha yolun başında  güvenlik açığı haline gelerek kafalarda soru işaretlerini artırdı
Alman araştırmacıların yapmış olduğu çalışmada, dijital bir kamera, yazıcı ve kontakt lens setiyle Samsung Galaxy S8’in iris tanıma özelliğini aşmayı başardı. Daha önce de yapılan düzenekle bir fotoğraf ile Galaxy S8’in yüz tanıma özelliğine başkaları tarafından ulaşılabildiği belirtilmişti.
Chaos Computer Club’un internet sitesinden yayınladığı videoda, iris tarama özelliğinin nasıl kolay bir yöntemle aşılabileceğini kanıtlıyor. Bu çalışmada, cihaz sahibinin bir kızılötesi fotoğraf makinasıyla, yüzünün fotoğrafını çeken ekip, fotoğraftan göz kısmını kesiyor. Bu kısmın çıktısını aldıktan sonra, gözünün eğriliğini fotoğraf sahibiyle birebir benzetmek amacıyla,basılan çıktının üzerine kontakt lens yerleştiriliyor. Telefonda tanıma özelliği açılıp hazırlanan fotoğraf telefonun kamerasına gösterildiğinde sahte görüntüyü gerçek sahibi sanan telefon kilidi açıyor.
Akıllı telefonlarda güvenlik sağlamak için kullanılan biyometrik tanımlamalardan biri de iris tanıma özelliği. Parmak izlerinin benzersizliği son yıllarda sorgulanmaya başlanmıştı. İrislerin çok daha kompleks özelliklere sahip olması sebebiyle iris tarayıcıların parmak izi tarayıcılardan çok daha güvenli olduğu onaylanmıştı.
Samsung Mobile, iris tanıma özelliğini mobil ödeme çözümü “Samsung Pay” adlı bir sisteme de entegre etmek istiyordu ancak bu tarz olayların daha ilk günlerden hızla artıyor olması, iris tanıma özelliğinin hackerlar tarafından kolaylıkla aşılabileceği, bu tip bir entegrasyonun, akıllı telefon saldırganlarının sadece telefonlara değil kullanıcıların hesaplarına, bankacılık sistemlerine ve e-cüzdan uygulamalarına erişebileceği anlamına geldiği için Samsung’u zor günler bekleyecek gibi görünüyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *