Samsung Note 7 krizine rağmen karını ikiye katladı! Peki nasıl?

Dördüncü çeyrekte karını yüzde 50 arttırdığı belirtilen Samsung Electronics için analistler şaşkın. Zira çok daha düşük kazanç elde etmesi beklenen şirket Note 7 nedeniyle geçirdiği zor döneme rağmen karını yarı yarıya arttırdı. Peki bunu nasıl başardı?

Samsung, geçtiğimiz Ekim ayında amiral gemisi olarak piyasaya sürdüğü Note 7 telefonunu bataryası nedeniyle geri toplatmış ve değişim yapmıştı. Değişim yaptığı telefonlarda bile aynı sorunun çıkması sonrası dünyanın en büyük akıllı telefonu olan Note 7 fiyasko olarak nitelendirilmişti. Analistler ise bu durumun Samsung'a zarar olarak döneceğinden neredeyse emindi.

Ancak Samsung'un kar açıklamasının ardında analistler durumun hiç de bekledikleri gibi olmadığını gördü ve çıkan kar oranını ise Samsung'un yarı iletken ve ekran pazarındaki ağırlığına bağladı. Güney Koreli teknoloji devi Samsung, patlayan bataryalarına rağmen eylülden aralığa kadar yaptığı kar ile şaşkınlık yarattı. Bazı analistlere göre ise bu durum hiç de şaşılacak bir şey değil. Çünkü Samsung sadece akıllı telefon sektöründe faaliyet göstermiyor. Hafiza ve ekran teknolojilerinde oldukça söz sahibi olan Samsung, Note 7'leri geri çağırması nedeniyle uğradığı 2 milyar doların üzerindeki zararı diğer iş kollarından telafi etmişe benziyor.

Samsung note 7

Yaptığı ürün değişim programı sonrasında Note 7'nin yine aynı şekilde yanmasının ardından bu üründen umudunu kesen Samsung'un yakın zamanda konuyla ilgili detaylı bir açıklama yapması bekleniyor. Her ne kadar akıllı telefondan yaptığı zararı diğer alanlardaki ağırlığı sayesinde telafi etmiş olsa da gelecek dönem Samsung'un açıklayacağı kar şirketin farklı kollardaki işlerinin durumu hakkında daha iyi bilgi verecek gibi duruyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *