» 
»
 

Sanal oyunlardaki büyük tehlikeye dikkat!

Sanal oyunlar çocukların evde vakit geçirebilmeleri adına adeta vazgeçilmez bir aktivite haline gelmeye başladı. Oysa vakit geçirebilmek adına tercih edilen bu aktivite beraberinde çocuklar için büyük tehlikeler de getirmekte.

Konunun uzmanı Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Klinik Psikolog Mehmet Dinç, sanal oyunların çocuklarda bağımlılığa neden olmasının yanı sıra şiddeti de tetiklediği konusunda önemli uyarılarda bulundu. Sokakta çocuğunun zarar göreceğini düşünerek evde zaman geçirebilmesi adına çocuklara internet, bilgisayar gibi imkanlar sunan ailelerin büyük bir yanlış içerisinde olduklarını belirten Dinç, bunun yerine çocuğa arkadaşlarıyla bir araya gelebileceği alanlar oluşturmanın daha doğru bir davranış olduğunu kaydetti.

Geçtiğimiz hafta Rize’de bir lisede yaşanan acı cinayeti hatırlatan Dinç, bu olayda da cinayeti gerçekleştiren çocuğun da oynadığı tarzdaki oyunların çoğunlukla şiddet ve olumsuz davranışlar içerdiğini, bu oyunları uzun süre oynayan çocuklarda şiddetin olağanlaştığını ve yanlış rol modellere maruz kaldıklarını kaydetti.

Dinç, çocukların aileleri ve arkadaşları ile birlikte yapacakları doğru etkinliklerle bu tür tehlikelerden uzak tutulabileceğini ifade ederken, oyun bağımlılığını önlemek için önerilerde bulundu.  Tıp dünyasında da etkisi kanıtlanmış olan sevginin gücünün altını çizen Dinç  çocuklara saygı ve sevgi gösterilmesini, aile, akraba ve arkadaş ziyaretlerine gidilmesini ancak teknolojik cihazların kesinlikle götürülmemesi gerektiğini kaydetti.

Ayrıca onlarla kaliteli zaman geçirmenin önemini de vurgulayan Dinç,  çocuklarla parklara ve spor merkezlerine, gençlerle sinema, tiyatroya ve maçlara giderek, birlikte kitap, gazete ve dergi okuma saatleri yapılabileceğini belirtti. Dinç,  çocuklarla birlikte oyun oynanması, ebeveynlerin aile üyelerine davranışlarıyla örnek olarak teknolojiyi belirli zaman aralıklarında kullanmaya özen göstermeleri gerektiği, bilgisayar başında geçirilen sürenin sınırlandırılması gerektiğini, çocuklara yaşına uygun, ev içerisinde yapabileceği sorumluluklar verilmesini ve ailelerin çocuklarının arkadaşlarını yakından tanıması ve internet kullanımını takip etmesi gerektiğini kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *