» 
»
 

Şanlıurfa'da 3 gün Diyarbakır'da 1 gün idari izin kararı

Ülkemize günlerdir süren aşırı sıcak havaların etkisiyle, birçok Valilik idari izin kararları almaya devam ediyor. Bugün Ankara, Denizli, Osmaniye, Amasya, Çankırı ve Muğla'da idari izin verilmişti Bugün ise yapılan yazılı açıklamalarda, Şanlıurfa'da 3 gün, Diyarbakır'da da 4 Temmuz Salı günü için amile kadınlar ile şeker, kalp-damar, beyin-damar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer, böbrek ve kanser hastalıkları olanların yanı sıra yüzde 40 ve üzeri engelli raporu bulunanların idari izinli sayılmalarına karar verildi.

Şanlıurfa Valiliği’nin aşırı sıcak havadan dolayı bugün almış olduğu kararla 3 günlü idari izin vermesinin ardından bir haber de Diyarbakır Valiliği’nden geldi.  Hava sıcaklıklarını yüksek seyretmesiyle beraber yarında hava sıcaklıklarının artış halinde olacağından dolayı, 4 Temmuz 2017 günü hamile kadınlar ile şeker, kalp-damar, beyin-damar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer, böbrek ve kanser hastalıkları olanların yanı sıra yüzde 40 ve üzeri engelli raporu bulunanların idari izinli sayılmalarına karar verildiği ifade edildi.

Diyarbakır Valiliği’nden  yapılan açıklamada, "İlimizde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve Meteoroloji 15'inci Bölge Müdürlüğü Diyarbakır Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi'nden alınan son hava tahmin raporlarına göre, hava sıcaklığının 4 Temmuz 2017 Salı günü yükselmeye devam edeceği tahmin edilmektedir. Sağlık Bakanlığının 'Aşırı sıcaklarda alınması gereken önlemler genelgesi' ve Diyarbakır İl Hıfzıssıhha Kurulunun 3 Temmuz 2017 tarihli kararı gereğince, ilimizdeki kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan; hamile kadınlar, rapor ile tevsik edilmek şartıyla şeker, kalp-damar, beyin-damar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer, böbrek ve kanser hastalıkları olanlar, yüzde 40 ve üzeri engelli raporu bulunanların 4 Temmuz 2017 tarihinde idari izinli sayılmalarına karar vermiştir" sözlerine yer verildi.

Afrika üzerinden gelen kavurucu sıcaklar,  Türkiye’nin bir çok ilinde etkisini gösterirken,  bugün saatler 17.45 itibariyle Şanlıurfa ilinde sıcaklık güneşte 61 dereceyi buldu. Geçtiğimiz günlerde, Urfa’da yine 60 dereceyi gösteren termometreler bu kez 61 dereceyi buldu. Şanlıurfa’nın birçok bölgesinde gün boyunca vatandaşlar aşırı sıcakların etkisiyle sokağa çıkmadı. Bunların üzerine Şanlıurfa Valiliği bugün aldığı kararla, kamunda çalışan hamile, kronik rahatsızlığı olan ve engelli personele 3 günlük idari izni verildiğini açıkladı.

Şanlıurfa Valiliği'nin yapmış olduğu açıklama, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınan son hava tahmin raporlarına göre kentteki hava sıcaklığının artmasının beklendiği belirtilerek, “İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplanarak kamuda çalışan hamile bayanların, yüzde 40’tan yukarı engeli olan personelin, kronik (şeker, tansiyon, kalp, beyin) hastalıkları olanların 3 günlük idari izinli sayılması kararı alınmıştır” ifadelerine yer verildi.

Bugün Ankara, Denizli, Muğla, Amasya, Çankırı ve Osmaniye Valilikleri de, İl Hıfzıssıhha Kurulunun almış oldukları kararlar doğrultusunda,  kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamile bayanlar, rapor ile tevsik edilmek şartıyla şeker, kalp-damar, beyin-damar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer, böbrek ve kanser hastalıkları olanlar, yüzde 40 ve üzeri engelli raporu bulunanların bugün idari izinli sayılmalarına karar vermişti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *