» 
 

Sarıoba'dan çıktı Türkiye'yi düşündürdü...

Adı ve soyadını başlıkta görenler belki de “aaa bizim Aşkın bu ya” diyeceklerdir. Sarıobalı Yüksel;Çarşaf, Gırgır,Fırt gibi mizah dergilerindeki karikatürlerin fikir babası olarak adını yazın hayatına kazımayı başardı.

Oğuz Aral: “Çocuğu al getir”

Adı ve soyadını başlıkta görenler belki de “aaa bizim Aşkın bu ya” diyeceklerdir. Sarıobalı Yüksel;Çarşaf, Gırgır,Fırt gibi mizah dergilerindeki karikatürlerin fikir babası olarak adını yazın hayatına kazımayı başardı. Polatlı’dan yıllar önce ayrılmış ve ilçeyle gönülbağını hala koruyan mizah düşünürü ve diyetisyen Aşkın Yüksel, “eskiden herkesi tanırdık şimdi şehir çok kimlikli olmuş diyerek yorumladı Polatlı’yı…

“Dünya ne kadar küçük” cümlesini dedirtir cinstendi onunla tanışmamız… İstanbul’da, Polatlı’dan çok çok uzakta yaşıyor artık ama hayat hikayesinde Polatlı’nın varlığı varlığını hatıralarında yaşatarak devam ediyor yaşamaya…
1978 yılında Polatlı’dan ayrıldıktan sonra başlıyor asıl hayat öyküsü…”Hep basın yayın okumak istemiştim” derken bir gün Polatlı’nın yerel bir gazetesinde arşivleneceğini hiç tahmin etmediği okunuyor gözlerinden. İlköğretim ve lise eğitimini ilçede tamamlayan Avukat Cengiz Yüksel ve Fatma Lale Hanım’ın oğlu Aşkın Yüksel üniversite ve askerlik vesilesiyle Büyükşehirlerde içinde uhde kalan gazetecilik işine kıyısından köşesinden bulaşıyor.

HEMŞERİM ASLIN NİRE?...

Onunla konuşurken Polatlı’nın da geçmişine doğru bir bir yaklaştığımızı hissettik. “Hemşerim aslın nire” diye sorduk Sarıoba dedi. küçük bir ilçede yetişmiş ama hiçbir zaman küçük kalmamış bir şahsiyet Sarıobalı Aşkın Yüksel. Polatlı’nın bağrından kopmuş bir Anadolu delikanlısı içimizden biri… 48 yaşındaki evli ve iki çocuk babası Yüksel, Belediye eski başkanları kazım Bıyıkoğlu, Ali Öztürk’ü ve daha birçok yaşayan şahsiyeti andı röportajda.

POLATLI LİSESİ BAŞARISI

Kazım Bıyıkoğlu’nun stajyeriymiş babası. Aklın Yüksel’de Ali Öztürk’le lisede aynı dönemde okumuş.
Yüksel o yılları İstanbul’da konuk olduğumız evinde şöyle anlattı. “O dönem Polatlı lisesi çok başarılıydı. Herkes bir üniversiteye yerleşti. Bizim dönem mezunlarından sadece bir kişi giremedi üniversiteye. Ama o da siyasette isim yaptı. Belediye başkanı olmuş halen görüşürüz”

1968 yılında Atatürk İlköğretim Okulu’nun bahçesinde koşturan o çocuk Aşkın Yüksel, 1978 yılında üniversiteyi kazanıp Ankara Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme Diyetetik bölümünü kazanmış.

1984 yılında Hacettepe Üniversitesi’nden diyetisyen olarak mezun olmuş.Diyetisyen kimliğiyle gazete haberlerinde bayanlara tavsiyelerde bulunmuş. Beklide okudunuz ulusal gazete sayfalarında onun önerilerini içinizden biri olduğunu bilmeden…

GIRGIR VE ÇARŞAF DERGİSİ

Haberlerde bilirkişi olarak karşımıza çıkan diyetisyen Aşkın Yüksel, kıyısından bulaşmıştı artık yayın dünyasına…Aşkın Yüksel’in lise ve Fakülte yıllarında İstanbul’da oturan Adanalı Suat Bağcı ile tanışmasıyla adı karikatürlerin altında yer almaya başladı. Aşkın Bey bakın nasıl anlatıyor,”Bağcı Benim esprilerimi, verdiğim fikirleri mizah dergisinde kullandı. Ben de o dönem dış ve iç basında yayınlanan dergileri takip etmeye çalışıyordum.Gırgır ve Çarşaf dergisinden Oğuz Aral “çocuğu getir.”demiş Suat Bağcı’yla gittim. Şartlarda anlaştık. Bir buçuk iki yıl Gırgır’da sonra Çarşaf dergisinde aralıksız olarak profesyonel çalıştım. Ben miza bulurdum karikatürü onlar çizerdi.
Parça başı para alırdım. İlk yayınlanan karikatürüm için muhasebeye gönderdiler. 10 ya da 20 lira beklerken 75 lira verince çok sevindim. O kadar para beklemiyordum. Yıl 1974 bu benim hayatım boyuca kazandığım en değerli paraydı. Mizah duygumu hayata geçirmemde İstanbul’da yaşıyor olmamın avantajları vardı. Ki ben prıfesyonel olarak böyle bir düşüncem yoktu. Şimdi büyük oğlum Anıl’ın karikatür dergilerine meraklı ve eğilimin fark ediyorum. Gırgır, Fırt, Çarşaf dergilerine gitmek için Kartal’dan Cağaloğlu’na gitmek keyifli olurdu. İş bitince Eminönü’nde balık ekmek yediğimi hiç unutamam. Kaç araba değiştirirdik. Şimdi o yolu para verseler çekmem.”

1980 SONRASI MİZAH DA DEĞİŞTİ

Ankara’da yaşarken o dönemin şartlarında posta aracılığıyla İstanbul’la iletişim kurmanın zorlaştığını söyleyen Aşkın Yüksel, dergilerin kapanmasıyla birlikte bir jenerasyonun da kaybolduğunu söylüyor.
“Turgut Özal, Ertuğrul Akbay’a gazeteleri susturmak için dergileri satın aldırdı. Gazete dergilerin yürütmemekti amaç. O zaman basın şimdikinden iyiydi. Muhalif basın vardı. Direkt olarak Özal’ın gazeteyi kapatamazdı. Gırgır Günaydın’ın, Çarşaf Hürriyet’indi. Aslında ikisinin de sahibi Simavi’ydi. Ama Gırgır ve Çarşaf ciddi anlamda birbirleriyle rekabetteydi. O dönem Gani Müjde, Hasan Kaçan, Behiç Pek, Kandemir Konduk, Bülent Düzgit, Özden Öğrük(Çılgın Bediş’in çizeri) bizim jenerasyondandı. 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrası 1982’de dergiler kapanınca bir daha aynı ayar ve çizgide mizah ve karikatür dergileri olamadı. Dergiler çıktı çıkmasına adı aynı ama Gırgır’la ilgisi yoktu. Bu arada Polatlılı Vahit Bademci’yi karikatür konusunda desteklemiştim diye anlatıyor karikatürün Türkiye’deki değişim sürecini….

FARKLI KİMLİKLERİN ŞEHRİ OLMUŞ

Askerdeyken görücü usulü ile 1987 yılında annesinin ahretliğinin kızı, Polatlı’dan İstanbullu Hoca’nın torunu Şehnaz hanımla evlenir. Anıl (18) Utku(16) adında iki oğulları dünyaya gelir. Ailesiyle birlikte şimdi İstanbul Bakırköy’de yaşıyor. Eşimin ilginç bir özelliği kalbi sağda ve diğer organları ters yönde. Bunun dışında sağlıklı ve huzurluyuz. Beş yılda bir Polatlı’ya geldiğini söyleyen Aşkın Yüksel, “ Polatlı’yla bağımız koptu ama beş yılda bir geliyorum.Eskiden Polatlı ziyaretlerimde Heykel meydanında yürürken tanıdık simalarla karşılaşırdık. Çok nezihti. Şimdi farklı kimliklerin şehri olmuş” dedi.

DOMUZ GRİBİNE SOĞANLI SOFRALAR

Diyetisyen Aşkın Yüksel, hemşerilerine soğanıyla meşhur Polatlı’nın sofralarında soğan ektik olmasın önerisiyle birlikte, hemşerilerine her türlü gribe önlem olarak Polatlı çevre köylerinde yetişen soğanlardan bol bol sofralarında bulundurmalarını ve yemelerini öneriyorum, diyerek veda etti. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *