Satürn'ün uydusu Titan'ın kuzey yarım küresi ilk kez görüntülendi

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından, Satürn gezegenini keşif için gönderilen keşif aracı Cassini'nin, gezegenin uydusu Titan'ın yaz mevsimini yaşadığı kuzey yarım küresinin aydınlık bölümünü görüntülemeyi başardığı ifade edildi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Satürn’ü keşfetmek amacıyla gönderdiği keşif aracı Cassini, gezegenin uydusu olarak bilinen Titan'ın yaz mevsimini yaşadığı kuzey yarım küresinin aydınlık yüzünü görüntülemeyi başardığı belirtildi.

Konu ile ilgili görüntüler, NASA'nın internet sitesinde yayınlandığı andan itibaren heyecan uyandırmayı başardı. Satürn’ün uydusu Titan'ın kuzey yarım küresinin yüksek enlemlerinde bulunan parlak metan bulutları ve karanlık hidrokarbon denizleri, siteye yüklenen görüntüde uydunun gri dokusu üzerinde net olarak seçilebiliyor.

Keşif aracı Cassini, 9 Haziran 2017 Cuma günü, Titan uydusuna tahmini 500 bin kilometre mesafeden görüntü çekimi yaptı. 24 Mayıs'ta bahar gün dönümü dönemini yaşayan uydunun bu bölgesini şu zamana kadarki süreçte ilk kez gün ışığı zamanında görüntülemeyi başardığı ifade edildi.

Cassini misyonu adı verilen, NASA'nın Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve İtalyan Uzay Ajansıyla ortak projesi,  NASA'nın California'daki Jet İtki Laboratuvarı tarafından devam ettiriliyor. Cassini uzay aracının görüntüleme sistemleri  Colorado'da bulunan Uzay Bilimi Enstitüsü tarafından kontrol edilerek gelen bilgiler aktarılıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *