» 
»
 

Savunma Bakanı Işık, asker zehirlenmeleriyle ilgili açıklama yaptı

Manisa'da kışlada yaşanan gıda zehirlenmeleri ile ilgili açıklama yapan Işık,, Milli Savunma Bakanlığı olarak görevinde ihmali olabilecek askeri personelle ilgili idari inceleme ve soruşturma başlattık. Teftiş Kurulumuzdan dört kişilik heyet şu anda incelemesini yapıyor, dedi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığında geçtiğimiz haftalarda birçok kez yaşanan ve binlerce askerin gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldığı olaylara ilişkin olarak, Milli Savunma Bakanlığı olarak görevinde ihmali olabilecek askeri personelle ilgili idari inceleme ve soruşturma başlattık. Teftiş kurulumuzdan dört kişilik heyet şu anda incelemesini yapıyor, ifadelerini kullandı.

Bakan Işık, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ile Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanlığındaki  yapmış olduğu incelemelerden sonra, milli gemi Heybeliada Korveti'ne gitti.

Milli Savunma Bakanı Işık'ın gemiye çıkışı sırasında, Bahriyeli geleneklerine göre gemiye çıkışında ilk olarak geminin arka bölümündeki Türk bayrağını selamlayan Bakan Işık'ı Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele karşıladı.
Milli Savunma Bakanı Işık, incelemelerinin ardından, yapmış olduğu açıklamalarda şu sözlere yer verdi:

Bugün itibarıyla kışlada eğitim alan erlerin dağıtımlarının yapıldığını söyleyerek, en az beş hafta süreyle yeni asker alınmayacağını, kışladaki kadrolu personele Ege Ordu Komutanlığı’nın sıcak yemek hizmetini vereceğini belirtti. Devam eden süreçte bütün alt ve üst yapıyı gözden geçireceklerini ve eksiklerin giderileceğini aktaran Işık, yaşanan olayların merkezinde olanların tekrar ve daha sıkı tedbirler alınması gerektiğini söyledi.

Açıklamalarına devam eden Bakan Fikri Işık, Kışlalarda gıda temini ile ilgili yeni bir sistemin oluşturulacağını belirterek, konuyla ilgili yargı adli işleminin yapıldığını, Milli Savunma Bakanlığı olarak görevinde ihmali olabilecek askeri personelle ilgili idari inceleme ve soruşturma başlatıldığını, teftiş kurulundan dört kişilik bir heyet in incelemesini sürdürdüğünü ifade etti. Sağlık Bakanlığının verecek olduğu raporu önemsediklerini ve buradan çıkacak rapor sonucuna göre göre başka yapılması gereken ne varsa hepsini uygulayacaklarını belirtti.

Zehirlenme Konusuyla ilgili olarak sabotaj iddialarına yönelik  Işık, her türlü ihtimalin üzerine gidildiğini, bir daha böyle bir olayın tekrarlanmaması gerektiğini söyleyerek, hiçbir ihtimalin dışlanmamasının çok önem arz ettiğini sözlerine ekledi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *