» 
»
 

Şebeke suyuna bulaşan norovirüs olayında 2 müdür görevden alındı

Kahramanmaraş'ın Elbistan İlçesindeki su kuyularına norovirüsün bulaşmasının ardından yaklaşık 45 bin kişi hastanelik oldu. Yaşanan olayın ardından 2 müdür görevlerinden alındı. Peki norovirüs nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri detaylarda...

Kahramanmaraş'ın İlçesi Elbistan'da su kanallarına bulaşan virüs nedeni ile on binlerce insan hastanelik oldu. Nedeni bilinmeyen bir sebepten dolayı su kuyularına bulaşan virüsün norovirüs olduğu ve bulaşan kişilerde enfeksiyonel bir takım rahatsızlıklar meydana getirdiği belirlendi. Geçtiğimiz hafta yaşanan olaydan alınan bilgilere göre, şehrin su şebekelerine takviye yapan su kuyularına bulaşan virüsten dolayı hastanelere on binlerce kişi bulantı, kusma ve ateş şikayetlerinden dolayı başvuru yaptı.

Büyükşehir Belediyesinin başlattığı soruşturmada, Elbistan Su ve Kanalizasyon Şube Müdürü Doğan Soner Demirci ve KASKİ Genel Müdürü Mustafa Altunok görevlerinden alındı. Görevden alınan Demirci'nin yerine Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Fatih Arslan, Altunok'un yerine ise Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Uzunlar getirildi.

Norovirüs nedir? Norovirürsün belirtileri ve tedavisi nasıldır?

Her yaştan kişiyi bir anda etkisi altına alabilecek norovirüs, vücuda çok kolay bir şekilde yerleşir. Kişinin sindirim sitemine saldıran bu virüs mideyi ve bağırsakları etkisi altına alır. Yaşamı olumsuz etkilediği üzere bulaşıcıdır. Norovirüsün en belirgin belirtileri, kusma, ishal, ateştir. Ayrıca baş dönmesi ve iştahsızlık gibi etkileri de vardır. Tedavisinde genel olarak enfeksiyon kurutucu ilaçlar uzmanlar tarafından önerilir. Bol sıvı tüketimi ve hijyen hastalığın tedavisi için önemli bir etkendir.

 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *