» 
»
 

Şehir hastanelerinde kalite ve hizmet bir arada

Şehir hastanelerinin çoğalması özel hastanelerde sıkıntı yaratıyor. 21 olan Şehir hastanesi sayısının 36'ya çıkması hedefleniyor. Bu da Devlete ortalama 36 milyarlık TL'lik ek maliyet anlamına geliyor. Hükümetin şehir hastanelerine verdiği destek özel hastaneler için zorluk yaratsa da kalite ve hizmet artıyor. Bugün için 500 olan özel hastane sayısının ise 300 seviyelerine inmesi tahmin ediliyor.

Hükümet yetkilileri sağlık alanında yaptıkları yatırımlara bu sefer şehir hastanelerini ekliyor. Şehir hastanelerinin çoğalması da özel hastanelerin sıkıntıya düşmesine neden oluyor. Bugün itibariyle 21 olan şehir hastanesi sayısının ise 36 rakamlarını görmesi bekleniyor.  Tabii masraf da aynı oranda büyüyor. Bugün bir hastanenin ortalama maliyetinin 1 milyar TL olduğu düşünüldüğünde 36 hastanenin devlete maliyeti 36 milyon TL'yi buluyor. Teker teker hizmete açılmaya devam eden şehir hastaneleri Mersin, Isparta ve Yozgat'ta hizmete sunuldu. Devlet hastanelerinin yükünü hafifletmek ve teknolojik alanda nokta yatırım yapmak için şehir hastanelerini devreye sokan hükümet yetkilileri olumlu sonuçlarda alıyor. 

KALİTE YÜKSELİYOR

Sağlık Bakanlığı şehir hastaneleri inşa ederken kaliteyi de yüksek tutuyor. Şehir hastanelerinde bulunan AR-GE Laboratuarları yanı sıra alışveriş merkezlerinden, otopark ve kafe restaurant gibi sosyal tesislerde bulunuyor. AR-GE uzmanlar tarafından yürütülüyor. Hasta ve hasta yakını kaliteli hizmetten yararlanmış oluyor. Başta temizlik olmak üzere güvenlik ve yemek hizmetleri de yine büyük bir titizlikle yürütülüyor. Sağlık Bakanlığı'nın tek nokta yaptığı atış hedefi 12'den vuruyor ve bu sayede de kalite istenilen düzeye geliyor. 

SAĞLIK'TA ÖRNEK BİR ÜLKE

Türkiye sağlık alanında yaptığı yarıtımlarla örnek bir ülke olma yolunda ilerliyor. Avrupa'da birçok ülkede olmayan hizmet yine şehir hastanelerinde sunuluyor. Onun içindir ki Türkiye Dünya'da sağlık alanında büyük atılımlar yaparak kaliteyi her daim yüksek tutmaya çalışıyor. Devlet hastanelerindeki kaliteyi de yüksek tutmayı hedefleyen Sağlık Bakanlığı yetkilileri şehir hastanelinde bir otel konforu yaratıp devlet hastanelerinin de yükünü hafifletmek istiyor. Bu yıl şehir hastanelerine daha da ağırlık vermeyi düşünen Sağlık Bakanlığı yetkilileri, 21 olan sayıyı 36'ya çıkarmayı hedefliyor. Tabi bu hedef sadece sayıda sınırlı kalmıyor. Yetkililer aynı zamanda başta şehir hastaneleri olmak üzere devlet hastanelerinde de kalite düzeylerini artırmanın hesaplarını yapıyorlar. Zaman neyi gösterir bilinmez ama şu aşamada sağlıkta yapılan atılımlar Türkiye'yi Avrupa ülkelerinde bir adım öne taşımaya yetiyor. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *