» 
»
 

Şehit polisin Vietnamlı eşinden flaş Türkiye kararı

Diyarbakır'da 23 Temmuz 2015'te bölücü terör örgütü üyelerinin saldırısında şehit olan polis memuru 7 yaşındaki Tansu Aydın'ın Vietnamlı eşi Vu Yhuy Tuanvi Aydın, çocukları ile birlikte Türkiye'ye yerleşti.

Polis memuru Tansu Aydın, Diyarbakır'ın Yenişehir Mahallesi'nde şehit oldu. Polisin 2 aylık eşi Vietnamlı Vu Yhuy Tuanvi Aydın, cenaze törenince Budist inancına göre dualar edip ağlamıştı. Tabutun yanında uzun süre gözyaşı dökerek herkesi duygulandırmıştı.

Türk vatandaşı olmamasından dolayı şehit maaşı bağlanamayan Tuanvi aydın, dönemin Başbakanı Davutoğlu'nun talimatı ve Bakanlar Kurulu'nun kararı ile Türk vatandaşı oldu. Ardından Ağustos ayı itibari ile şehit maaşı bağlandı.

Eşinin ölümünün ardından şehitlik maaşı bağlanması sürecinde Vietnam'a geri dönen Tuanvi Aydın, çocukları ile birlikte Türkiye'ye dönerek İzmir'e yerleşti. Sömestrir tatilinde ise eşinin Zonguldak'taki mezarını ziyaret etti. Budist inancına göre, eşinin mezarı başında tütsü yaptı, eşinin sevdiği kurabiye, elma gibi yiyeceklerden koydu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *