» 
»
 

Şeker hastaları risk altında! Damar yırtılma nedenleri nelerdir?

Damar yırtılma nedenleri nedir? Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Okutan, şeker ve tansiyon hastalarının "Tespit sonrası kontrol altına alınmalı" diye ifade ederek risk altında olduğu belirtti!

Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Okutan, şeker ve tansiyon hastalarının "Tespit sonrası kontrol altına alınmalı" diyerek risk altında olduğunu ifade etti.

62 Yaşındaki Zeki Oral, Medical Park Antalya Hastane Kompleksi’nde geçirdiği kalp ameliyatı sonrasında sağlığına kavuştu. Zeki Oral'ın sağlığına kavuşmasının sebebinin erken teşhis ve müdahele olduğunu belirten Okutan, "Hastamız şeker ve tansiyon hastasıydı. Bu hastalıklar, aort damarı yırtığı riskini arttırması sebebiyle hastamız risk grubundaydı. Bu nedenle yüksek tansiyon, şeker, kolesterol yüksekliği, sigara, akciğer hastalıkları gibi nedenler mutlaka kontrol altında tutulmalıdır" diye ifade etti.

Damar yırtılma nedenleri nelerdir?

Damarların yırtılma nedenleri hakkında bilgi veren Okutan, "Erken dönemde yırtılan damarlarda marfan sendromu gibi bazı genetik hastalıklar sorumludur. Bu tip hastalıklarda damar dokularında zayıflık meydana gelmektedir. Bu nedenle kendi kendilerine önemli bir risk faktörü olmadan da bu damarların yırtılabileceğini belirtmekte fayda var" diyerek ifadelerine devam etti.

Kişide doğuştan gelen bir durum yoksa aort damarlarının yırtılmasının sen büyük nedeni damar sertliği ve yüksek tansiyon olduğu belirten Okutan, yaşın ilerlemesiyle de hastalığın görüldüğünü belirtti. Bu tür hastalıkların bulunması ve alevi yatkınlık olduğunda da yaşın ilerlemesiyle de ortaya çıkabiliyor. Ayrıca şeker hastalığının, damar sertliğine neden olan tüm hastalıkların ve KOAH gibi akciğer hastalıklarının da bunu kolaylaştırdığını belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *