» 
»
 

Şeker hastalarını köpekler tedavi edecek

Geçen yıllarda geliştirilen bir yöntem ile Alman çoban köpekleri meme kanseri tedavisinde etkin rol oynamış ve hastalığı tedavi ederek, hastaların hayatlarını kolaylaştırmıştı... Aynı yöntem Diyabet hastalarında da uygulanacak. Uygulama ile sağlık ta bir çığır açılması hedefleniyor.

Geçen yıllarda meme kanseri tedavisinde Alman çoban köpeklerinin kullanıldığı biliniyordu ve bu hastalar üzerinde köpekler sayesinde yüzde 100 başarı sağlanmış, hastaların hayatları kolaylaştırılmıştı. Şimdilerde aynı yöntemin Diyabet hastaları üzerinde de kullanılması gündemde. Bu yöntemle hastaların tedavi edilerek yaşam standartlarının yükseltilmesi hedefleniyor. Dundee ve Bristol Üniversitesi'nde görevli bilim adamları diyabet üzerine yeni gelişmeler üzerinde uzun zamandır çalışıyor. Bu konuda aynı meme kanseri tedavisinde olduğu gibi köpeklerden yararlanılması düşünülüyor. Onun için köpeklerin şeker hastalarını uyarması için köpek eğitimlerine geçilmeye başlanacak. Eğitilen köpeklerle ortaya çıkabilecek hastalık komplikasyonlarının da önüne geçilmiş olacak. Kan şekeri yüksekliği veya düşüklüğünde metabolizmada ortaya çıkan komplikasyonlar da ya da değişikliklerinde kişinin nefes ve ter kokularının değişmesinden yola çıkan uzmanlar köpekler tarafından bu yöntemle hastalığın tedavi edilmesini amaçlıyor. 

KÖPEKLERİN EĞİTİMİ BAŞLIYOR

Köpeklerin bu konu üzerinde hassas bir tedavi uygulayacağını belirten uzmanlar başarı oranının yüzde yüzlere yakın olacağını tahmin ediyor. Bir örnekle açıklama gerekirse tip 1 diyabetli bir hastanın komplikasyon gelişmesi durumunda nefesinin tırnak cilası gibi kokmasına sebep olacağını düşünen uzmanların köpeklerin koku alma duyusundan faydalanacağı belirtiliyor. Bu durumda kan şekeri düzeyleri istenilen seviyeye gelebilecek. Bristol ve Dundee Üniversitesi uzmanları kan şekeri düşük veya yüksek olduğunda insanları uyarmak için köpeklerden faydalanmayı düşünüyor. Çalışma 17 kişiden oluşmakta. Sonuçlar grup katılımlarına göre şekillenecek. Tedavide köpeklerin İngiliz yardım kurumu Medical Detection Dogs tarafından eğitileceği ifade ediliyor. 

Diyabet hastaları için sevindirici bir haber olan bu uygulama için çalışmalar devam ederken, şeker hastalığı için yapılacak bu yöntemin, diğer hastalıkları da kapsayacağı ifade ediliyor. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *