» 
»
 

Şeker ve kalp hastalarına oruç ile ilgili uzmanlardan uyarılar

Ramazan ayında oruç tutmaya başlamadan önce kalp hastalarının kontrollerini yaptırmaları gerektiği, şeker hastalarının ise uzun süre aç kalmalarının hayati tehlikeler doğurabileceği belirtildi.

Ramazanın başlamasıyla oruç ile ilgili uzmanlardan tavsiyeler gelmeye devam ediyor. Kronik kalp hastaları ve şeker hastalarının oruç tutması ile ilgili bilgi veren Medicana Çamlıca Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Yalçın, İç Hastalıkları Uzmanı. Dr. Engin Yurt ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ayşegül Öziş konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Oruç tutmanın kan yağları üzerinde olumlu etkileri olduğunu belirten Yalçın, kötü huylu kolestrol olan LDL kolesterol ve Trigliserid seviyelerinin oruç tutanlarda düştüğünü, iyi huylu kolesterol seviyelerinin ise arttığını kaydetti. Ancak oruç tutmanın kalp hastalıklarında farklı şekillerde etki edebileceğini de belirten Yalçın, kalp hastalarının oruç tutmaya başlamadan önce mutlaka kontrollerini yaptırması ve uzman görüşü alması gerektiğini ifade etti.

Uzman Dr. Engin Yurt ise şeker hastalarının düzenli yemek yemesi gerektiğini ancak Ramazan boyuna düzenli yemek yeme ritminin bozulduğunu belirtti. 14-15 saat süre ile hiçbir gıda alınmadığında şekerin normalin çok altına düştüğünü ifade eden Yurt, oral antidiyabetik kullanıldığındad bu düşüşün daha fazla olacağını, vücudun kan şekerini yükseltmek için harekete geçeceğini ve kontrolsüz şekilde şekerin yükseleceğini kaydetti. İnsülin hormonunun yetersiz olması durumunda ise tahribat meydana geleceğini belirten Yurt, bunun üzerine yenilecek yüklü bir iftar yemeği ile de durumun metabolizma için içinden çıkılmaz bir hale geleceğini ifade etti.

Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ayşegül Öziş, Ramazan ayında sağlıklı insanlarda metabolik degeyi değiştirmeyeceğini, şeker hastalarının ise uzun süre aç kalmaya bağlı olarak hayati tehlikelerle karşı karşıya kalabileceğini kaydetti. 17 saat süren açlık nedeniyle metabolizmanın yavaşladığını belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Cansu Kolukırık ise iftar saatinin 20.00'den sonra olması nedeniyle yenilenlerin yap olarak depolanmasına neden olduğu bilgisini paylaştı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *