» 
»
 

Sel felaketi yaşayan Peru’da daha şiddetli bir yağış bekleniyor

Peru’da şiddetli yağış nedeni ile meydana gelen sel ve heyelan felaketlerinde ölü sayısı giderek artarken meteoroloji yetkilileri önümüzdeki iki hafta süresince şiddetli yağışların etkisini arttıracağı uyarısında bulundu.

Güney Amerika ülkelerinden plan Peru’nun başkent Lima’da bulunan yaşanan sel felaketinde Huaycoloro Nehri taşarken, şehirde elektrik akışını sağlayan sistem büyük ölçüde zarar gördü. Felaketin sular altında bıraktığı bölgelerde 60 binden fazla kişi evlerini terk ederek başka bölgelere göçmek zorunda kaldı.

Evlerin yanı sıra okullarında sular altında kalması sonucu ülke genelinde okullar tatil edildi. Bazı vatandaşların tehlikeli olmasına karşın evlerine ulaşmaya çalıştıkları öğrenildi. Meteoroloji tarafından yapılan uyarılarda, şiddetli yağışların iki hafta daha etkili olacağı duyuruldu.

OHAL ilan edilen şehirleri ziyaret eden Devlet Başkanı Pedro Pablo Kuczynski, sel ve heyelan nedeni ile mağdur vatandaşlar için gerekli yardımların kapılacağını kaydetti. Bu yılın başından günümüze yaşanan sel felaketlerinde 62 kişi hayatını kaybetti; 12 binden fazla ev de hasar gördü.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *