» 
»
 

Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ tutuklandı

HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, bugün terör soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındıktan sonra adliyeye çıkarılan HDP eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. İfade işlemlerinin tamamlanmasının ardından Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliğine çıkarılan Demirtaş ve Yüksekdağ hakkında tutuklama kararı çıktı.

HDP Eş Başkanı ve İstanbul Milletvekili Demirtaş’ın fezlekelerinde "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "terör örgütü üyesi olmak", "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "örgüt adına suç işlemek" suçları yer alıyordu. Ayrıca "Türkiye Cumhuriyeti'ni alenen aşağılamak, terör örgütü propagandası yapmak, Türk milletini, cumhuriyeti ve TBMM'yi alenen aşağılamak, Cumhurbaşkanına hakaret, devletin askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılamak, terör örgütü PKK propagandası yapmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret, 298 sayılı kanuna muhalefet, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek, 2911 sayılı kanuna muhalefet, hakaret, suç işlemeye alenen tahrik, kanunlara uymamaya tahrik, kamu görevlisinin aleyhine iftira, suç işlemeye tahrik ve suç işlemeye azmettirme, devletin birliği ve bütünlüğünü bozmaya teşebbüs." Demirtaş’ın dosyasında bulunan diğer suçlar olarak sıralandı.

Figen Yüksekdağın fezlekelerinde ise "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, terör örgütü propagandası yapmak, suç işlemeye alenen tahrik, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, devletini, yargı organlarını, askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılama, devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma, suçu ve suçluyu övmek." suçları yer aldı.

Gece saatlerinde İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından terör soruşturması kapsamında evinde gözaltına alınan Demirtaş ile Ankara’daki evinde gözaltına alınan Yüksekdağ, bugün Diyarbakır’a getirilmişti. Gece Ankara'da gözaltına alınan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ise getirildiği Bingöl'de çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Bingöl’de adliyeye getirilen Baluken, savcılıktaki ifadesinin ardından tutuklanması talebiyle mahkemeye çıkarılmıştı.

Gözaltına alınanlarda HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilerek savcılıktaki ifade işlemleri tamamlandı. Pir, tutuklanma talebiyle çıkarıldığı mahkeme tarafından, hakkında yurtdışına çıkış yasağı kararı verilerek, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *