» 
»
 

Selahattin Demirtaş'a 142, Figen Yüksekdağ'a 83 yıl hapis!

Cezaevindeki Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ hakkındaki iddianamenin tamamlanması ile istenen ceza belli oldu. Demirtaş'a 142 yıl, Yüksekdağ'a ise 83 yıla kadar hapis cezası istendi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen terör soruşturması kapsamında tutuklanan HDP Eş Genel başkanlarından Selahattin Demirtaş hakkında 43 yıldan 142 yıla, Figen Yüksekdağ hakkında ise 30 yıldan 83 yıla kadar hapis cezası istemi ile iddianame hazırlandı. Edinilen bilgilere göre, Demirtaş ve Yüksekdağ hakkında hazırlanan iddianameler, Ağır Ceza Mahkemeleri'ne sunuldu.

Selahattin Demirtaş hakkında tanzim edilen iddianamede, şüphelinin PKK/KCK terör örgütünün yöneticisi olduğu, bu kapsamda da örgütün siyasi alan merkezi sorumlusu olarak faaliyetler yürüttüğü bildirildi. Farklı tarihlerde Selahattin Demirtaş'ın katıldığı terör örgütünün yasama organı konumundaki Demokratik Toplum Kongresi (DTK) içerisinde de yönetici konumu ile hareket ederek eylem be işlerde bulunduğunun altı çizilen iddianamede, Demirtaş'ın farklı tarihlerde gerçekleştirdiği pek çok konuşmada terör, cebir ve şiddet olgusunu meşru gösterecek ifadelerde bulunarak bölücü terör örgütünün propagandasını yaptığı, 6-8 Ekim 2014 tarihindeki sokak olaylarının meydana gelmesinde HDP Merkez Yürütme Kurulundan ve ardından yapılan açıklamanın etkili olduğu bildirildi.

Demirtaş'ın hakkında, "Terör örgütü yöneticiliği", "terör örgütü propagandası yapmak", "halkın kin ve düşmanlığına alenen tahrik", "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına muhalefet", "halkı kanunlara uymamaya tahrik", "suç işlemeye tahrik", "suçu ve suçluyu övme" suçlarından dolayı 43 yıldan 142 yıla kadar hapis cezası verilmesi talep edildi.

YÜKSEKDAĞ'A 30 YILDAN 83 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Figen Yüksekdağ hakkında tanzim edilen iddianamede, Yüksekdağ'ın örgütün yasama organı konumunda olan DTK içerisindeki faaliyetleri ve diğer eylemleri nedeni ile bölücü terör örgütünün yöneticisi sıfatı ile cezalandırılması istendi.

İddianamede Figen Yüksekdağ'ın farklı tarihlerde yapmış olduğu konuşmalarda, terör örgütünün propagandasını yaptığı belirtilerek, "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik", "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına muhalefet", "suç işlemeye tahrik" suçları ile 6 Ekim ile 8 Ekim olaylarının meydana geldiği tarihte partisinin MYK toplantısında bulunması, yapılan açıklamada imzasının olması nedeni ile sokak hadiselerinin gerçekleşmesinde sorumlu olduğu aktarıldı.

Figen Yüksekdağ'ın eylemlerine geniş yer verilen iddianamede, Yüksekdağ'ın 30 yıldan 83 yıla kadar hapis ile cezalandırılması talep edildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *