» 
»
 

Şemdinli şehitlerine acı veda

Hakkari'nin Şemdinli İlçesinde bulunan Durak Jandarma Karakolu'na dün teröristlerin bomba kamyonet ile saldırıda bulunmasının ardından 10 asker ve 8 vatandaş şehit oldu. Bölücü terör örgütünün hain saldırısında şehit olan askerler için Van'da tören düzenlendi.

Hakkari Şemdinli'de bulunan Durak Jandamar Karakolu'na bölücü terör örgütü mensubu teröristler tarafından dün sabah saatlerinde düzenlenen saldırının ardından 10'u asker olmak üzere 15 kişi şehit oldu. Ardından şehit askerlerin kimlikleri belirlendi. Şehit askerler Piyade Sözleşmeli Er Hasan Aydoğdu, Jandarma Uzman Çavuş Mustafa Dobur, Piyade Sözleşmesi Er Özkan Altınok, Jandarma Er Eyüp Hacioğlu için Van Jandarma Filo Komutanlığında uğurlama töreni yapılıyor. Şehit askerlerin naaşları ambulanslarla tören alanına getirildi. Şehit askerler için düzenlenen törene İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'da katıldı.

Dün sabah 09.45 sıralarında Şemdinli'ye 20 kilometre uzaklıkta bulunan Duran 2'inci Hudut Bölüğü önünde büyük bir patlama meydana geldi. 24 saat yol denetimi yapmakta olan Jandarma Kontrol Noktasında görevli askerlerin araçları durdurarak kontrol yaptığı sırada, Şemdinli istikametinden gelen bölücüt terör örgütüne ait kamyonet, jandarma askerlerinin gözünden kaçmadı ve askerler "Dur" ihtarında bulundu. Fakat kamyonet durmadı ve arama kimlik kontrolüne devam etmekte olan araçların olduğu noktaya ilerledi ve askerler ise ateş açtı. Tam da o esnada teröristler de askerlere taciz ateşinde bulundu. Bomba yüklü kamyonet, intihar saldırısında bulunarak kontrol noktasında olan araçların arasına girdi. 5 ton patlayıcı bulunan kamyoneti canlı bomba infilak ettirdi.

Patlamanın ardından bomba yüklü araç resmen havaya uçtu. Etraftaki çok sayıda araç kullanılmaz hale geldi. Patlama noktasına çok sayıda ambulans sevk edildi. İlk belirlemelerde yapılan şehit ve yaralı sayısının ardından, şehit sayısında yükselme meydana geldi. Hain saldırıda şehit olan Alaşehirli Er Evren Kara'nın baba ocağına ateş düştü. Anne Menduha Kara acı haberi almasının ardından felanaşarak hastaneye kaldırıldı. Şehit Er Evren Kara'nın 23 yaşında olduğu ve terhis olmasına bir ayı kaldığı öğrenildi.

Saldırıda şehit olan Jandarma Uzman Hasan Aydoğdu'nun ailesine acı haberi Adıyaman Vali Yardımcısı Onur Kökçü ve askeri yetkililer tarafından şehidin babası Hacı Yusuf Aydoğdu'ya verildi. Haberi alan acılı anne Fatma Aydoğdu fenalaştı. Şehidin kardeşleri ise Türk bayraklarına sarılarak gözyaşlarına boğuldu. Şehidin babası, yaşadıkları evin üst katını hazırlayıp nişanlı olan Şehit oğlunun, bir süre sonra nişanlısı ile evlenip üst katta oturmayı planladıklarını gözyaşları içerisinde dile getirdi.

Samsunlu uzman çavuşlar Ercan Bayraktar ve Bayram Aksu'nun acı haberleri de ailelerine ulaştı. Şehit Ercan Bayraktar'ın ailesinin İstanbul'da oturduğu belirlendi. Şehit Bayram Aksu'nun ailesinin ise Yakakent İlçesinde yaşadıkları belirtildi. Eşinin ise İstanbul'da olduğu bilgisi alındı. 23 yaşındaki Şehit Er Özkan Altınoku'un nişanlı olduğu ve Adana'nın Yüreğir İlçesindeki evine acı haberi vermek için giden askeri yetkililerden öğrenen haberleri telefonla otobüs şoförü olan Celal Altınok'a bildirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *