» 
»
 

Sepsis hastalığı nedir? Tedavisi var mıdır?

Dünyanın en ölümcül hastalığı olarak adlandırılan halk arasında kan zehirlenmesi olarak da bilinen Sepsis hastalığına dikkat çeken doktorla bu hastalığı birçok kanser türünden daha çok kişinin hayatını kaybetmesine neden olduğunu açıkladı.

BBC Türkçe tarafından servis edilen habere göre, İngiltere'de birçok kanser türüne yakalanan kişilerin toplamında daha çok kişinin ölümüne neden olan hastalığa yakalanan Patrick Kane yaşadıklarını anlatırken yedi kere kalbim durduğunu ve doktorların yaşayıp yaşamayacağını bilmediğini aktardı.

Daha dokuz yaşında iken rahatsızlanması üzerine ailesi tarafından doktora götürülen Kane, buradaki doktorum sözüne itibar etmeyen annesinin ısrarı üzerine başka bir hastaneye götürülürken yolda daha da kötüleşiyor. Hastaneye ulaştıklarında ise çoklu organ yetmezliği yaşadığı belirleniyor. Sonrasında da vücudunda bazı organlarını kaybediyor bazıları ise işlevini yitiriyor.

Sepsis, herhangi bir enfeksiyonla başlayabilen bağışıklık sisteminin aşırı yüklenilmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır.  Vücuda herhangi bir enfeksiyon girişi söz konusu olduğunda bağışıklık sistemi devreye girip buna çok büyük bir tepki gösteriyor ve bu tepki vücutta yıkıcı sorunlar yaratıyor.

Sepsiste tedavinin başarısı, doğru ve erken klinik tanı, etyolojik tanının konulması, destekleyici ve etkene yönelik uygun tedavinin erken başlanmasına bağlıdır

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *