» 
»
 

Serinlemek için tüketilen dikenli incirin faylarını saymakla bitmiyor

Yaz aylarında sıcaklarla baş edilmek için tüketilen meyveler arasında yeni trend dikenli meyve. Adanalıların gözdesi olan bu meyve buz kalıpları arasında soğutularak muhafaza ediliyor. İşte ayrıntılar…

İlk olarak Güney Afrika’da keşfedilen  kıraç ve kireçli topraklarda büyüyen kaktüs bitkisinin meyvesi olarak yetiştirilen, doğal yaşam ortamlarında dev ağaçlara dönüşebilen  dikenli incir bitkisi, özellikle Adana’nın Çukurova Bölgesi'nde büyük ilgi görüyor. Yapılan araştırmalara göre vücut direncini artırıp sindirim sistemini çalıştıran diğer adıyla 'Hint inciri' bölgede, tanesi 1 liradan satışa sunuluyor. Satıcı tarafından buz kütleleri arasında muhafaza edilen incir, üzerindeki dikenli kabuk tabakası temizlendikten sonra serinlemeye çalışan kişilerce tüketiliyor.

Bu mucizevi meyve, ishal ve dizanteriye karşı önemli bir koruyucu olduğu olduğu gibi sindirim sistemini rahatlatarak kabızlığı gideriyor. Öte yandan kan şekeri düzenliyor, kolesterol oranını düşürüyor, tok tutarak yemeklerden alınan yağın vücut tarafından emilimini azaltıyor. C vitamini yönünden oldukça zengin olan dikenli incirin vücut direncini arttırıp güç ve zindelik sağladığına inanılıyor. Ayrıca aşırı kilolarından kurtulmak isteyenler için de faydalı bir besin olarak biliniyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *