» 
»
 

Ses kısıklığı uzun sürüyorsa dikkat! Kanser habercisi olabilir

Havaların soğumasıyla grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklar da yaygın olarak görülüyor ve bununla birlikte seyreden ses kısıklığı bazen uzun sürebiliyor. Eğer ses kısıklığınız uzun süre devam ediyor ve giderek şiddetini arttırıyorsa tiroid kanseri belirtisi olabilir.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Serdar Saydam ses kısıklığı ile ilgili yaptığı açıklamada, uzun süreli ve giderek artan şiddetle görülmesi durumunda tiroid kanseri belirtisi olabileceğini ifade etti.

Boyun bölgesine alınan radyasyon ve iyot ektikliği gibi durumlarda tiroid kanserinin tetiklendiğini belirten Saydam, bu tür kanserin diğer tüm kanser türleri içerisinde yüzde 1 civarında görüldüğünü kaydetti. Saydam, tiroid nodülünün 50 yaş ve üzeri kişilerde görüldüğünü ve bunların yüzde 10'unun kanser olduğuna işaret etti.

İyot ektikliğine bağlı nodüler hastalıkların Türkiye'de çok yaygın olduğunu ifade eden Prof. Dr. Saydam, görülen her nodülün de ameliyat edilmemesi gerektiğini, kendilerine gelen 100 hastanın sadece 15'ine cerrahi müdahale gerektiğini belirtti. Kanserin olması, zehir guatr görülmesi veya soluk yolunda bası olması durumunda bu tür hastaların ameliyat edildiğini belirten Saydam, diğer vakaların ise takip edildiğini bildirdi.

Tiroid kanseri görülme sıklığının son yıllarda arttığı yönünde oluşan algının her vakanın ameliyat edilmemesinden kaynaklandığını belirten Saydam, ameliyatların kanser riski yüksek hastalara uygulandığını, bu nedenle de kanser vakası ile karşılaşma oranının arttığına dikkat çekti.

DOKTORA NE ZAMAN BAŞVURULMALI?

İki ayda bir ayna karşısında boğazda bir nodül olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Saydam, hastalığın teşhisinde bunun önemini vurguladı. Yutkunma sonrasında boğazda hareket eden bir kitle görüldüğünde mutlaka doktora başvurulması gerektiğini aktardı. Tiroid kanseri belirtileri arasında en dikkat çeken belirtinin ses kısıklığı olduğunu ifade ederek hızlı ve kötü seyreden tiroid kanseri tiplerinde ses kısıklığına rastlandığını ifade eden Saydam, bu durumun mevsimsel grip nedeniyle oluşan ses kısıklığıyla karıştırılmaması gerektiğini belirtti.

Ses kısıklığı yaşandığında hemen telaşa kapılmamak gerektiğini, kaybolup geri gelen ses kısıklıklarının önemi olmadığını anlatan Saydam, eğer ses kısıklığı haftalarca sürüyorsa ve gittikçe şiddetini arttırıyorsa mutlaka doktora müracaat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

NODÜLER HASTALIKLAR KADINLARDA DAHA FAZLA

Prof. Dr. Saydam, nodüler hastalıkların kadınlarda erkeklere oranla daha sık görüldüğünü, ancak kadınlarda daha sık görülmesine rağmen kanser riskinin erkeklerde kadınlara göre daha fazla olduğu bilgisini paylaştı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *