» 
»
 

Sezaryen bir doğum yöntemi değil cerrahi bir müdahaledir

Türkiye'de sezaryenin normal doğum oranının üstüne çıkmasını eleştiren Emine Erdoğan, kadınların normal doğuma teşviki için bakanlığın yaptığı takiplere değindi. Sağlık Bakanı Demircan ise sezaryenin ancak endikasyon olduğunda başvurulabilecek bir yöntem olduğunu belirterek bir doğum yöntemi olmadığını dile getirdi.

Zekai Tahir Burak Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde düzenlenen "Sezaryen Oranlarının Azaltılmasında Etkin Yöntemler" konulu sempozyumda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Ülkemizde sezaryen oranının yüzde 53 olduğunu belirten Emine Erdoğan, bu rakamın Fransa'da yüzde 20, Hollanda'da yüzde 15 olduğuna dikkat çekerek oranların bu rakamlara indirilmesi için büyük bir seferberlik başlatılması gerektiğini vurguladı. Sezaryen oranlarını düşürmek ve anne sağlığını korumak adına Sağlık Bakanlığının yaptığı ciddi takiplere de değinen Erdoğan, anne ölüm oranlarının 15 yıl içinde 100 binde 64'ten 100 binde 14'e gerilediğini belirtti ve bu rakamın Harvard Üniversitesi'ndeki bir araştırma başarı örneği olarak gösterildiği bilgisini paylaştı.

Kadınların doğum konusunda nefes egzersizleri, akapunktur gibi uygulamalarla doğal yöntemler konusunda cesaretlendirilmesi gerektiğini kaydeden Erdoğan, koğuş sistemi yerine "her hastaya özel oda" konusunda da özellikle normal doğum sürecinde anne adaylarının ihtiyacı olduğunu belirtti. Kadınlara cesaret verecek bir hasta-doktor ilişkisinin tesis edilmesi gerektiğini vurgulayan Emine Erdoğan, Gebe Okulu'nın açılışı ile birlikte bu anlamda önemli işlevler yerine getirileceğine olan inancını dile getirdi.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ise yaptığı konuşmada sezaryenin bir doğum yöntemi olmadığını, cerrahi bir müdahale olduğunu belirtti. Ulaşılan rakamlara göre sezaryen sayısının normal doğumun önüne geçtiğini belirten Demircan, bu sonucun bilime uygun olmadığını kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *