» 
 

SGK borçları yapılandırılarak 36 taksitte ödenebilecek

Yapılandırma ile 2016 Haziran ve öncesine ait SGK alacakları yapılandırılarak esnafın icra ve haciz işlemlerinden kurtulması hedefleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı ve Resmi Gazete’de yayımlanan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 sayılı kanun çerçevesinde, SGK alacaklarını yeniden yapılandıracak.

SGK alacaklarının yapılandırılması, 2016 Haziran ayı ve daha önceki dönemlerin borçlarını ve gecikme cezalarını kapsıyor. Buna göre gecikme cezaları affedilecek ve TÜİK verilerine göre hesaplanan enflasyon farkı asıl borca eklenerek tahsil edilecek. Yeni kanun kapsamında esnaf, borcunu yeniden yapılandırarak icra ve haciz işlemlerinden kurtulmuş olacak.

SGK’ya borcu olanlar, eğer borcun tamamını peşin öderlerse anaparaya eklenecek olan enflasyon farkı da yarı yarıya yansıtılacak. İki aylık dönemler halinde ödemenin de mümkün olduğu yapılandırmada 6 taksit (12 ay), 9 taksit (18 ay), 12 taksit (24 ay), 18 taksit (36 ay) vadeler şeklinde de ödeme yapılabilecek.

Bu yapılandırma kapsamında idari para cezaları ile borç asıllarının yüzde 50’lik bölümü de siliniyor. Eğer bir kişinin 100 lira idari para cezası ve 40 lira da gecikme zammı bulunuyorsa, borç aslını 50 lira olarak öderken gecikme cezasını da asıl borca uygulanacak enflasyon oranına göre ödeyecek.

Yapılandırmada ayrıca Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçları da yer alıyor. 2016 Haziran ve öncesi dönemlere ait GSS prim borcu olanların gecikme cezası ve zamları silinecek, ödeme peşin ya da 12 ay eşit taksit şeklinde yapılabilecek. Eğer gelir testi yaptırmamışsanız, 2 Ocak 2017 tarihine kadar müracaat hakkı tanınıyor. Gelir testi sonucuna göre GSS prim borçlarının ödenmesi sağlanacak ve bu borçlar nedeniyle sağlık hizmetlerinden yararlanamayan genel sağlık sigortalılar ilk taksit ödemeleri sonrasında sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *