» 
 

SGK’dan tıbbi malzemelerle ilgili önemli hamle!

SGK tıbbi cihaz ve malzeme için ceplerinden ücret ödeyerek mağdur olan vatandaşlar için kolları sıvadı. Yeni yapılan düzenleme ile bu malzemelerin parasını artık vatandaşa değil eczane ya da firmalara verecek.

SGK, getirdiği yeni düzenleme ile tıbbi cihaz ve malzeme parasını kişiye değil eczane ya da firmalara verecek. Yeni uygulama öncesinde tedavileri doğrultusunda tıbbi malzeme ve cihazları almak için ceplerinden para ödemek zorunda kalan vatandaşlar, ödedikleri ücretleri geri alabilmek için 4-5 ay beklemek zorunda kalıyordu.

Önceki uygulamada maddi imkanları yetersiz olan vatandaşların malzemeleri alırken sorun yaşadıkları tespit eden yetkililer bu duruma bir son vermek için SGK ve Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı ortak çalışma sonucunda vatandaşlar 31 Mart itibariyle tüm tıbbi malzeme ve cihazlar istenilen eczane ya da tıbbi malzeme satan firmalardan alacak, bu malzemelerin parası kişiye değil eczane ya da firmalara verilecek.

ANLAŞMALI ECZANELER VE FİRMALARDA ÜCRETSİZ

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun, Sağlık Bakanlığı tarafından ortak yürütülen çalışma kapsamında getirilen uygulama ile artık hastalar ayakta tedavileri esnasında ihtiyaç duydukları tıbbi malzemeleri (hasta alt bezi, kolostomi, ileostomi ve ürostomi torbaları, sondalar, hazır olarak üretilen eksternal protez ortezler vb.) yapılan sözleşme sonucunda Sağlık Bakanlığınca ruhsat verilen medikal marketler veya eczanelerden doğrudan temin edilebilecek. Hastalar, bu uygulama sayesinde şahıs ödemesi ve ilgili evrakların takibi gibi iş ve işlemlerle uğraşmayacak SGK, bu malzemelerin parasını kişiye değil, malzemenin temin edildiği eczane veya firmaya ödeyecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *