Siber Güvenlik Önlemleri Siber Saldırıların Gerisinde

Teknolojiyi lehine kullanmayı bilen insanoğlu teknolojiyi aleyhine de kullanmayı biliyor.

Teknolojiyi lehine kullanmayı bilen insanoğlu teknolojiyi aleyhine de kullanmayı biliyor. Siber saldırılar gün giderek hem sayı hem de sebep oldukları zarar açısından artmaya devam ediyor. Günümüzün dijital dünyasında siber saldırılara karşı güvenlik sağlamak hem bireyler hem de kurumlar açısından en önemli konular arasında. Bununla birlikte, siber güvenliği sağlamak, muhtemel tehditler ve saldırılar hakkında bilgi sahibi olmayı gerektiren zorlu bir görev. Siber güvenliği sağlamanın en zorlu yönlerinden biri de devamlı evrim geçiren siber saldırılara ayak uydurabilmek. 

Siber saldırıların ortak amacı hedef sisteme erişebilmek ya da onun işlevselliğini bozmak. Bu amaca siber saldırganlar hedef sisteme birçok saldırı gerçekleştirerek ulaşabiliyorlar. Şirketler ve bireyler ağ güvenliği için VPN, saldırı tespit sistemleri, güvenlik duvarları kullanarak siber saldırılarla savaşmaya çalışırken siber güvenliğin sağlanması gerektiği alanların bütününe hakim olmakta zorlanıyor.

 • Uygulama Güvenliği: Bir uygulamanın güvenliğini arttırmak için çeşitli önlemler uygulamayı gerektirir. Bu genellikle uygulamayı gözlemleyerek ve güvenlik açıklarını bularak, düzelterek ve engelleyerek gerçekleştirilir.
 • Bilgi Güvenliği: Şirket verilerinin ve bilgilerinin gizliliğini, bütünlüğünü ve erişilebilirliğini sağlayan prosedür ve pratiklerdir.
 • İnternet güvenliği: Çevrimiçi işlemlerin güvenliğini sağlamak için uygulanan güvenlik süreçlerine verilen isimdir. İnternet güvenliği, tarayıcıları, ağı, işletim sistemlerini ve diğer uygulamaları saldırılardan belirli kural ve regülasyonlarla korumayı gerektirir.
 • Ağ Güvenliği: Ağ ve ağ verilerinin kullanılırlığını ve bütünlüğünü sağlamak amacıyla uygulanan bir süreçtir. Ağ güvenliği genellikle yazılım ve donanım teknolojilerini de içerir.
 • Operasyon Güvenliği: Rakip firma için cazip olabilecek bilgilerin tanımlanması ve korunması sürecidir.
 • Bilgi ve İletişim Teknolojisi Güvenliği: Kurumun dijital bilgi varlıklarının gizliliğini, bütünlüğünü ve erişilebilirliğini koruma yeteneğidir.
 • Son Kullanıcı Bilgi Seviyesi: Siber güvenlik zincirinde en zayıf halka insanlardır. Bir bireyin siber güvenlik riskleri hakkında bilgi eksikliğine sahip olması siber saldırıların yüzde 50’sinin nedeni olmakla birlikte başarılı olan siber saldırıların yüzde 90’ı insan hatasından kaynaklanmaktadır.

İnternetin kullanımının ve internete olan bağlılığın artmasıyla birlikte neredeyse bütün endüstriler işlemlerini siber altyapılara dönüştürdüler. Bu da bütün endüstrileri siber saldırılara karşı daha da savunmasız bir hale getirdi. Bir siber saldırı bir birey ya da kurum tarafından bir başka birey ya da kurumun sistem bilgilerini ele geçirmek için gerçekleştirilen kötü niyetli bir saldırıdır. Genel olarak siber saldırılar işletmeleri, orduyu, devletleri ya da banka gibi finansal işletmeleri hedef alırlar.

Siber saldırıların bilgi ve teknoloji seviyesi giderek artmaktadır ve bu da siber dünya için göz ardı edilmemesi gereken bir tehdittir. Siber saldırganlar başarılı saldırılar gerçekleştirmek için yeni yöntemler kullanmaya ve daha da organize bir şekilde saldırılar gerçekleştirmeye devam etmektedir. Siber saldırganlar genellikle güvence altına alınmış olan sistemdeki zayıf noktaları bulurlar ve sistemdeki bilgiyi çalarlar ya da sisteme zarar verirler. Neredeyse herkesin bütün günlük aktivitelerini çevrimiçi olarak gerçekleştiği günümüz dijital dünyasında siber güvenliğin yeni tekniklerle geliştirilmesi için bir ihtiyaç doğmuştur. Siber saldırıların hızına yetişebilmek ve onları engellemek için siber güvenlik önlemlerinde de aynı gelişme görülmelidir.

En yaygın olan siber saldırılardan bazıları:

 • Zararlı Yazılımlar
 • Phishing
 • Ortadaki Adam Saldırısı
 • Kriptojacking
 • Dağıtılmış Hizmet Engelleme
 • SQL Injection
 • Zero-day Exploit
 • Spam

Geride bıraktığımız yirmi senede siber saldırılar ve siber güvenlik teknolojinin gelişmesiyle birlikte evrim geçirdi. Yine de, günümüzün işletmelerinin aldığı siber güvenlik önlemleri üçüncü jenerasyon siber saldırılarına karşı koruma sağlayabilmektedir. Günümüzün beşinci jenerasyon siber saldırılarına mega-saldırılar adı verilmektedir. Bu mega saldırılar global ölçekte gerçekleşmekte ve hızla yay��lmaktadır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *