Siber güvenlikte milli çözüm şart!

HAVELSAN Teknoloji ve Akademi Direktörü Doç. Dr. Özbilgin, "CySec 2017 Siber Güvenlik Konferansı"nda bu alanda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Özbilgin, milli çözümler olmadığı sürece siber güvenlik konusunda güvende olmanın mümkün olmadığını bildirdi.

Sektör temsilcileri, dernekler ve akademisyenlerin katıldığı Yaşar Üniversite ile HAVELSAN işbirliğiyle düzenlenen "CySec 2017 Siber Güvenlik Konferansı" Selçuk Yaşar Kampüsü'nde gerçekleştirildi. Konferansta konuşan HAVELSAN Teknoloji ve Akademi Direktörü Doç. Dr. İzzet Gökhan Özbilgin, teknoloji konusunda sanayi ve akademinin bir araya gelmesinin önemini dile getirerek siber güvenlikte milli çözümlerin önemine vurgu yaptı. Siber güvenlik alanında HAVELSAN'ın yazılımlar ürettiğini, güvenlik duvarı, log analizi, veri sızıntısı önleme ve siber tatbikat gibi milli ürünler geliştirmeye de devam ettiklerini belirten Özbilgin, şirketlere ve üniversitelere Ar-Ge desteği verdiklerini kaydetti.

Siber güvenliğin, nesnelerin internete bağlanması ile ön plana çıktığına işaret eden Özbilgin, savunma, sağlık enerji, ulaşım gibi alanlarda nesnelerin internetinin ve bunların güvenliğinin önemine dikkat çekti. Türkiye'de bu alanda çok ciddi eleman açığı bulunduğunu belirten Özbilgin, ülkemizde 20 bin, tüm dünyada ise 2 milyon civarında siber güvenlik uzmanına ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Nitelikli insan kaynağına önem verdiklerini dile getiren Özbilgin, bu nedenle HAVELSAN olarak üniversitelerle işbirliklerini önemsediklerini kaydetti.

Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer ise dünyada her hafta yaklaşık 124 bin siber saldırı gerçekleştiğini, bu saldırıların yarattığı maddi hasarın ise yıllık 400 milyar dolar mali kayıp olarak ürkütücü boyutlara ulaştığını belirtti.

"SİBER GÜVENLİK PAZARININ YÜZDE 97'Sİ YABANCILARIN ELİNDE"

Bilgi Güvenliği Derneği Denetleme Kurulu Başkanı Mustafa Ünver ise trojan saldırılarda hedef ülkeler arasında Türkiye'nin 3. sırada, zararlı uygulama bulaşmış android uygulamalar sıralamasında ise 448 bin cihazla 5. sırada yer aldığı bilgisini verdi. Tehdidin elektronik ortamdaki büyümeyle artış gösterdiğini belirten Ünver, güvenlik önlemleri alınmasını istedi. Türkiye'deki siber güvenlik pazarının yüzde 97'sinin yabancıların elinde olduğunu belirten Ünver, 1,5 milyar dolar siber güvenlik pazarında Türkiye'nin sadece 45 milyon dolar pay alabildiğini, dışarıya 1,45 milyar dolar aktarıldığını kaydetti. JP Morgan'ın 2017 yılında siber güvenlik pazarını 120 milyar dolar olarak ön gördüğünü belirten Ünver, bu pazara ciddi yatırımlar yapılması ve ürün geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *