Siber tehdit durumu raporuna göre üçüncü sıra Türkiye’nin

Türkiye için fidye yazılım saldırılarında siber tehdit durumu raporu yayınlandı. Rapora göre ABD ve Brezilya’dan sonra Türkiye'nin en fazla saldırı yaşayan 3. ülke olduğu açıklandı.

Konu ile ilgili yapılan açıklamada STM Siber Tehdit Durum raporu Haziran - Eylül ayları aralığındaki zaman dilimini kapsamakta. Son dönemde fidye yazılım saldırıları büyük oranda artmış olup bu oranın küresel ölçekte yüzde 172 olduğu ifade ediliyor. Hazırlanan saldırı raporunda Türkiye, Avrupa bölgesinde fidye yazılım saldırılarını en büyük tehdidi yaşayan ülke olmasının yanı sıra, dünyada ABD ve Brezilya'dan sonraki 3. Ülke konumunda bulunuyor.

Öte yandan rapor sonuçları gösteriyor ki, kişisel ve kurumsal verilere zarar verilmesi veya bu tür verilerin çalınması, yolsuzluk, hırsızlık, dolandırıcılık, şeklinde ayrıştırılan küresel siber suçlarda da önemli ölçüde bir artış bulunmakta.

Özellikle son zamanlarda online bankacılık siber korsanlarını işaret eden rapor, Türkiye’de de 11 bin 516 saldırı ile Avrupa bölgesinde en fazla on-line bankacılık saldırısı gerçekleştirilen ülke. Bir alt sırada 4 bin 880 saldırı ile Almanya ve 3 bin 529 saldırı ile Fransa bulunmakta.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *