» 
»
 

Sıcak havalarda krampa dikkat! Kramp nasıl geçer?

Ağrıların bir anda çekilmez bir hal aldığı ve sıcak havaların da etkilemesi ile ani kas sancılarına neden olan kramplara dikkat edilmesi gerektiği konusunda uzmanlar uyarılarda bulunuyor. Kramptan veya kramp tarzı ağrılardan dolayı vücuttaki kasılmalara bağlı olarak kan basıncında düşme, bulantı, hızlı nabız gibi problemler de oluşabiliyor. Peki kramp neden olur ve nasıl geçer?

Yaz aylarında karında ve alt ekstremitlerde sıklıkla görülen kas ağrıları olan kramplar, aşırı terlemelerin neden olduğu tuz kayıplarından dolayı ortaya çıkıyor. Acıbadem Bursa Hastanesi Acil Servis Doktoru Demirhan Aslan kramplar neden olur ve kramp nasıl geçer sorularını yanıtlıyor. Bu ağrıların çoğunlukla fiziki durumu iyi olan kişilerin nemli ve sıcak havalarda egzersiz veya iş yapmaları sonucunda görüldüğünü belirten Aslan, kişilerde genellikle aşırı terlemeye bağlı olarak tuz ve su kayıpları görüldüğünü belirtiyor. Su kayıpları su içildiğinde giderilirken, tuz kayıpları yerine konulmadığı takdirde hiponatreminin belirdiğini ve buna bağlı olarak da krampların patlak verdiğinin altını çiziyor.

Sıcaklarda meydana gelen kramplar tedavi edilmediği zaman, kişilerde bulantı, hızlı nabız, kan basıncında düşme, terleme gibi rahatsızlıklar oluşuyor. Kramplar ve kramp tarzı ağrılar oluştuğunda bayılacak gibi bir his ortaya çıkıyor. Böyle hisseden bir kişinin sırt üstü yatması ve bulantı yoksa tuzlu bir ayran veya limonata içmesi iyi geliyor. Bu gibi durumlarda yaklaşık 12 saat boyunca kişinin ağır bir harekette veya egzersizde bulunmaması gerekiyor.

Kramp giren kasların gevşeyebilmesi için acılı bir süreç olsada bölge ovulmalı ve germe hareketleri yapılmalıdır. Yine kramp bölgesine buzlu veya sıcak su torbalı bir müdahale de kasları gevşetmek için etkili bir yöntem olacaktır. Genç yaştaki kişilerde ani kramplar birkaç dakika sürerken, ileri yaştaki kişielerde ve uzun süren kramp sancısı durumlarında derhal bir uzmana başvurulmalıdır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *