» 
»
 

Şifa kaynağı kuşburnunun faydaları saymakla bitmiyor

Artık birçok kişi bağışıklık sistemini güçlendirmek için kimyasal ilaçlar yerine bitkisel ilaçları tercih etmekte. Peki oldukça ilgi gören bitkisel şifa kaynağı kuşburnun faydaları nelerdir? İşte ayrıntılar...

Kuşburnu yabani gül olarak kabul gören bir bitkinin meyvesidir. Ekim ve Eylül aylarında meyve veren bitki daha çok Karadeniz, Marmara ve Doğu Anadolu Bölgesinde yetişir. Çayıyla, kurusuyla, marmelatıyla, tazesiyle her mevsim tüketilen bitkinin sağlık alanında birçok yararı vardır. Mineral ve vitamin açısında zengin olan bitkinin içerisindeki bileşenler birçok hastalığa karşı korunmada etkili ve besin değeri de oldukça yüksektir. Ayrıca diyet yapan kişilerin beslenme listesinde olması gereken bir meyvedir.

Vücuda faydaları saymakla bitmeyen kuşburnu bitkisinin antioksidan açısından zengin olması kanser ve bazı kronik hastalıklar için doğal koruma sağlar. A, E ve C vitamininin yüksek olması nedeni ile damar yapısının korunmasında ve kalp hastalıklarına karşı da etkilidir. Diyabet hastaları tarafından da tercih edilen bitki, kan şekerinin dengelenmesinde olumlu etkilere sahiptir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlarken aynı zaman da enfeksiyon hastalıklarına karşı önemli bir koruyucudur.

Mideyi yatıştıran bitki, ülser ve gastirit gibi pek çok mide hastalıkları tedavisinde etkisi gözlemlenmiş ve kullanılmıştır. Aynı zamanda cildin yenilenmesinde, eklem ağrılarına ve yaralara karşı da olumlu etkileri gözlemlenmiştir. Sizde kuşburnunun saymakla bitmeyen faydalarından yararlanmak isterseniz beslenme planınıza bu bitkiyi ekleyebilirsiniz.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *