» 
»
 

Şifa kaynağı sirkenin faydaları nelerdi?

Şifa kaynağı olan sirkenin vücuda yararları saymakla bitmiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal Yusuf, kan şekerini düzenleyen sirkenin besinlerin sindiriminde de etkili olduğunu ifade etti.

İçeriğinde bulunan Potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, A, B1, B2, B6, C, E vitaminleri gibi vücudu genç sağlıklı ve zinde tutan mineraller açısından zengin bir kaynak olan sirke, her derde deva bir tüketim maddesi. Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal Yusuf, bu özel gıdanın kan şekerini düzenlediğini belirterek, bu nedenle diyabeti olan veya kan şekeri yüksek kişilerin yemekleri ile birlikte elma sirkesi eklenmiş salata tüketmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Yusuf, elma sirkesinin bünyede tokluk yarattığını, yapılan çalışmalarda günde 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi tüketen kişilerde bel çevresi yağlanmanın ve bel çevresinin azaldığının gözlemlendiğini kaydetti. Zayıflamaya yardımcı olan bu ürünün reflü ve gastrit rahatsızlıkları bulunanlar için aç karna tüketilmesinin de doğru olmayacağının altını çizdi.

1 tatlı kaşığı elma sirkesine biraz bal ve su katılarak tüketilen içeceğin nezle, grip gibi soğuk algınlığı,öksürük ve boğaz ağrısına iyi geldiğini ifade eden Yusuf, elma sirkesinin kalp hastalığının oluşmasında etken olan LDL kolesterolün oksitlenmesine karşı da etkisinin büyük olduğunu kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *