» 
»
 

Şifa kaynağı Uyuz gölü keşfedilmeyi bekliyor

Sivas’ın merkez köylerinden Gümüşdere köyünde bulunan köy halkı tarafından ‘Uyuz Gölü’ adı verilen gizli kalmış kaplıca yeraltından çıkan zengin mineral deposu suyu ile keşfedilmeyi bekliyor.

Doğal kaynak suları açısından oldukça zengin olan ülkemizde bulunan ve her yıl yerli ve yabancı turistlere hizmet veren kaplıcalarımız şifa dağıtmaya devam ediyor. Bu şifa kaynaklarından biri olan Sivas’ta bulunan Uyuz gölü henüz aktif kullanımda değil. Kaşıntıya, romatizmaya, egzamaya, mantara, yorgunluğa bu doğal göl köy halkı ve çevre köylerde yaşayanlar tarafından oldukça rabet görüyor olmasına karşın ülke turizmine açılabilmesi için keşfedilmeyi bekliyor.

Doğal göl hakkında bilgi veren köy muhtarı, eskiden suya getirilen uyuz hastalığına yakalanmış keçilerin çıktıktan sonra sağlığına kavuştuklarını, köy halkının tarlada çalıştıktan sonra suya girince mucize bir şekilde yeniden güç topladığını aktardı. Yetkililerden bu suyun değerlendirilmesi için destek beklediğini ifade eden muhtar, bu su Avrupa’da olsaydı ülkemizden şifa için oraya gidileceğini kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *