» 
 

Sıfır faizli KOSGEB kredisi işletmelere can suyu oldu

50 bin liralık sıfır faizli KOSGEB kredisi pek çok şirketin imdadına yetişti. Firmalar bir yıl ödemesiz ve faizsiz bu avantajlarla dolu krediyi borçlarını kapatma, iş yerlerini yenileme, işini büyütme gibi çeşitli alanlarda değerlendirdi.

KOSGEB 50 bin lira sıfır faizli kredi desteği kapsamında kredi almaya hak kazanan firmalar ekonomik açıdan dar boğazda oldukları bir dönemde biriken borçlarını kapatma fırsatı buldu. Bazı firmalar aldıkları krediyi iş yerlerini yenilemek için kullanırken bazı firmalar ise işlerini büyütmeyi tercih etti. Üst limiti 50 bin lira olan KOSGEB kredisi 12 ay ödemesiz olması bakımından kredi çeken firmaları hemen ödemeye başlama yükünden kurtarıyor. Bir yıl sonra 3'er aylık taksitler halinde ödenen kredi toplam 36 ay vadelendiriliyor. KOBİ'lere can suyu olan avantajlı kredi ilk olarak 19 Aralık 2016'da ikincisi ise 20 Şubat 2017'de verildi. KOSGEB kredisine başvuru sayısı ise 770 bin 976 oldu.

 

Kredinin kendilerine dar boğazda oldukları bir dönemde can suyu gibi geldiğini ifade eden Orbis Yazılım Yöneticisi Kenan Turan, bu sayede kendilerine de yeni bir ufuk açıldığını belirtti. Animasyon, yazılım ve kurumsal tasarım üzerine faaliyet gösteren firmalarının siber güvenlik odaklı çalışmalarına hız verdiğini kaydeden Turan, 2016'nın ilk çeyreğinin iyi geçmiş olmasına rağmen 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası şirketlerinin olumsuz etkilendiğini belirtti. Bu etkilenmeyi fark eden hükümetin ise esnaf ve işletmeleri kendi haline bırakmadığını, 50 bin lira faizsiz KOSGEB kredisi kullandırarak adeta can suyu verdiğini kaydeden Turan, 50 bin liranın bir kısmıyla kamuya olan borçlarını ödediklerini, diğer kısmıyla ise yıl sonuna kadar planlama yaptıklarını ifade etti.

Çavdar Möbel sahibi Saliha Çulcu ise KOSGEB desteği ile biriken borçlarını ödeme imkanı bulduklarını ve yeni malzeme alabildiklerini belirtti. Çulcu, bu tür desteklerin sürmesi gerektiğinin altını çizerek "Allah devletimize zeval vermesin. Bu krediyle ilerleyip, yeni şubeler açarak büyüyüp, biz de istihdama katkı sağlayabileceğiz." dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *