» 
 

Sıfır otomobillerde ÖTV artışı 2. al araç piyasasını canlandırdı

Otomobillerin ÖTV oranlarında yapılan değişikliğe ilişkin Bakanlar Kurulu kararı yürürlüğe girince 2. el otomobil piyasası canlandı. Artıştan etkilenmek istemeyen vatandaş 2. el araçlara yöneldi.

Yapılan yeni düzenleme ile motor silindir hacmi ve fiyatlandırmaya göre belirlenen yeni ÖTV oranları otomobil almak isteyen vatandaşların 2. el araçlara yönelmesine sebep oldu. Bursa Oto Galericileri Odası Başkanı Hakan Yanık yaptığı açıklamada ikinci el otomobillerde fiyatlandırmayı sıfır araç fiyatı üzerinden yapacakları için artış olacağını belirtti. Oto kooperatifleri ve galericiler çarşısında ikinci el otomobil fiyatlarının aralık ayı sonuna kadar zamlanmayacağını ifade eden Yanık, ÖTV artışını fiyatlara yansıtmadıklarını ancak yakın zamanda ikinci el araç fiyatlarında zam yapacaklarını kaydetti.

Yeni ÖTV oranları nedeniyle sıfır araçlarda oluşan fiyat artışlarının ikinci el alım-satımı hızlandırdığına dikkati çeken Yanık, ikinci el otomobillere olan talebin de arttığını belirtti. Özellikle 1600 cc motor hacmi altında bulunan otomobillere yoğun talep olduğunu dile getiren Yanık, yılbaşı sonrasında motorlu araçlar vergisi, kasko ve trafik sigortalarında artış olacağını hatırlatarak yapılan ÖTV zammı üzerine yüzde 10 ek masraflar ekleneceğini, bu miktarın da otomobil alacak olanların cebinden çıkacağını kaydetti. Araç almak isteyen kişilerin yılbaşı öncesinde almalarında fayda olduğunu dile getiren Yanık, şimdi araç almaları halinde bu artıştan kurtulabileceklerini ifade etti.

OTOMATİK VİTES REVAÇTA

Yanık, ikinci el araç alımlarında en çok otomatik vitesli araçların tercih edildiğini ve 1600 cc altı araçlara yoğun talep olduğunu bildirdi. 30 bin ile 50 bin lira arasındaki araçlara ciddi talepler olduğunu belirten Yanık, özellikle az yakan araçların tercih edildiği kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *