» 
 

Sıfır otomobillere ÖTV zammı geliyor. Kur farkı Nisan ayında yansıyacak

ÖTV yüzde 5 ile 15 arasında artarken bu durum sıfır otomobillere de yansıdı. Nisan ayı itibariyle ortalama yüzde 20'lik kur farkı zammı sıfır otomobillere yansıtılacak.

Otomobil piyasasın da bu yıl gerçekleşen hareket 2017 model sıfır araçlarda biraz zor görünüyor. ÖTV Zammı vatandaşın sıfır  araçlardan daha ziyade ikinci el araçların harekete geçeceği sinyalini geliyor. Geçtiğimiz Kasım ayında ÖTV zammı yüzde 5 ile 15 arasında fiyat artışını görmüştü. Bu artış sıfır otomobilleri de yakından ilgilendiriyor. Şimdi 2017 model otomobiller kur zammından etkilenerek fiyat artışı yaşadı. Otomobil Distribütörleri ve yetkili satıcılar kar marjlarının düştüğünü ifade ediyor. 2016 model araçların üretimleri sonlandı. Kur farkı zammı 2017 model otomobillere uygulanacak. Yüzde 20 dolaylarında yansıtılacak kur farkı uygulamaya girdi. ÖTV'nin artışı sıfır otomobil piyasasında yüzde 15 bir satış kaybına yol açabilir. Geçtiğimiz yıl 1 milyon satılan sıfır otomobillerin bu yıl 850 bin satışa düşeceği tahmin ediliyor. Bu da sıfır otomobil piyasasında kan kaybı olarak görülüyor. Zamdan etkilenen sıfır otomobillerden dolayı 2017 yılının ikinci el otomobil yılı olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Mesela tüketici 2011-2012 model otomobilini satıp yeni olarak ancak 2015-2016 otomobilleri satın alacaklar demektir. Onun için 2017 yılı ikinci el otomobil yılı olacak. 

OTOMOBİL KREDİ FAİZLERİ YÜZDE 1'LERE GERİLEMELİ

Sıfır otomobillerde yaşanacak yüzde 20 dolaylarındaki bir artış, ikinci otomobil piyasasını canlandıracak. Geçtiğimiz yıl 5.8 milyon adet ikinci el otomobil satılmıştı. 2017 yılında bu rakamın 6.5 milyona çıkması bekleniyor. Bu konuda bankalara da büyük görev düşüyor. faizlerin uygun bir seviyede dengelenmesi gerekiyor. Halen kredi faizleri konutta aylık yüzde 1 olmasına rağmen otomobilde ise yüzde 1.2 seviyelerinde. Oranların bu şekilde olması sıfır otomobil pazarını ve ikinci el pazarına canlılık getirecek. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *