» 
»
 

Sigara DNA'da mutasyona sebep oluyor!

Bili adamları yaptığı araştırmalar neticesinde günde ortalama 20 sigara içen bir kişinin akciğerlerindeki her bir hücrenin her yıl 150 mutasyona uğradığını keşfetti.

Amerikalı ve İngiliz araştırmacı bilim adamlarının yaptığı araştırmalar netice verdi. Binlerce tümör geni üzerinde çalışma yapan bilim adamları günde 20 adet sigara içen bir kişinin, akciğerlerindeki her bir hücrenin yılda 150 mutasyon meydana getirdiğini keşif etti.

Yapılan çalışma, sigaranın DNA'larda meydana getirdiği hasarların kalıcı olduğunu ispatlamış oldu. Kişi sigara içmeyi bırakmış olsa da DNA'da meydana gelen değişim yani mutasyon malesef ki kalıcı oluyor.

Kişinin içtiği sigara sayısının artması ile DNA'daki mutasyona uğrayan hücre sayısının da aynı oranda arttığı belirtiliyor. Buna göre, günde yaklaşık 1 paket sigara tüketen bir kişinin akciğerlerindeki her bir hücresi her yıl 150, ağızda 23, gırtlakta 97, mesanede 18 ve karaciğerde ise6 mutasyona neden oluyor. Bilim adamları, en çk mutasyonun sigara dumanına direkt olarak maruz kalan akciğer dokularında meydana geldiğini belirterek uyarıda bulundu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *