» 
»
 

Sigara içenlere ve bırakanlara beslenme önerileri

Uzmanlar sigarayı bıraktıktan sonra sigara krizinden kurtulmak için kişilerin aşırı yeme eğiliminde olduklarını belirtiyor ve bu nedenle bir uzmandan yardım alınmasını tavsiye ediyor.

Pek çok insan sigarayı bıraktığı zaman artan yeme eğilimi nedeniyle kilo almaktan korkar. Bunu önlemek için ise fiziksel açlık ve duyguların neden olduğu açlık arasındaki farkı öğrenmek gerektiğini ifade eden Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Psikolog Gözde Patlak, bunun için bir uzmana danışmanın önemine dikkat çekti. Patlak, dünyada giderek artan sigara kullanımının başlangıç yaşının da düştüğünü belirterek sigara kullanan ve sigarayı bırakanlarda sigara ile beslenme ilişkisi ile ilgili tavsiyelerde bulundu.

Her ne kadar sigara kullanımı artsa da bunu bırakmak isteyenlerin sayısının oldukça fazla olduğunu belirten Patlak, sigara içen ve içmeyenlerin arasında beslenme alışkanlıkları açısından farklılıklar olduğunu, sigara içenlerin atıştırma isteklerini sigara ile karşıladıklarını, içmeyenlerin ise atıştırmalık tükettiğini belirtti. Sigara içenler, içmeyenlere göre yemeklerden daha az tat aldığını ve tat duygularında körelme olduğunu dile getiren Patlak, sigarayı bırakanlarda kilo alımının sık görülen bir şikayet olduğunu ifade etti. Sigarayı bırakan bireylerde ilk aylarda oldukça zor dönemler geçirilebildiğini belirten Patlak, bu kişilerde aşırı besin tüketimine eğilim görüldüğünü, özellikle de ilk günlerde sigara krizini aşmak için aşırı yeme eğiliminin yaygın olduğunu kaydetti.

SİGARAYI BIRAKINCA AŞIRI KİLO ALMAMAK İÇİN NE YAPILMALI?

Peki sigarayı bırakanlar aşırı yeme eğilimini önlemek için ne yapacak? Beslenme ve Diyet Uzmanı Patlak, bunun için mutlaka bir uzmandan yardım almak gerektiğini, düzenli bir beslenme programı ile kilo almadan dengeli beslenmenin mümkün olduğunu vurguladı. Atıştırmalık isteğini bastırmak için düzenli ara öğünlerle doğru ve az kalorili yiyecekler yenilmesi suretiyle kilo alımının da önüne geçilebileceğini kaydeden Patlak, sigaranın vücudumuza verdiği zararı önlemek için beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi gerektiğini belirtti.

SİGARA İÇENLER HANGİ VİTAMİNLERİ ALMALI?

Bilimsel araştırma sonuçlarına göre sigara dumanındaki pek çok maddenin oksidan etkisi gösterdiği, vücutta hücre hasarına neden olan, bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen serbest radikal oluşumunu arttırdığı bilgisini veren Patlak, sigara içenlerde savunma sisteminde antioksidan görevi yapan ve vücudu koruyan A, C ve E vitaminlerinin düşük olduğunu belirtti. Sigara içenlerin gün içinde bu vitaminleri içeren besinlerden 2-3 porsiyon tüketmesi gerektiğini belirten Patlak, sigaranın vücuttaki düzeyini düşürdüğü B12 vitaminini alabilmek için ise et ve et ürünleri tüketmek gerektiğini vurguladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *