» 
»
 

Sigara içmek her 10 kişiden 1'ini öldürüyor

Dünya genelinde sigara içen her 10 kişiden birisinin öldüğü belirtilen Küresel Hastalık Yükü başlıklı rapor The Lancet dergisinde yayımlandı.

Sigara içmek yarısı Rusya, Çin ve ABD'de olmak üzere dünya genelinde her 10 kişiden 1'inin ölüm nedeni olarak gösteriliyor. BBC'nin haberine göre The Lancet dergisinde Küresel Hastalık Yükü adlı rapor yayımlandı ve ortaya bu sonucun çıktığı bildirildi. 1990-2015 yılları arasında 195 ülkenin ve kara parçalarının sigara alışkanlıklarının incelendiği araştırmada tütün kontrol politikalarına rağmen yıllardır sigara içen nüfusta azalma değil artış kaydedildiği belirtildi.

Çalışmanın lideri Dr. Emmanuela Gakidou, sağlık üzerinde tütünün zararlı etkilerinin kanıtlanmış olmasına rağmen her 4 erkekten birinin sigara içtiğini belirterek, sigara içmenin erken ölüm ve sakatlık konusunda ikinci büyük risk faktörü olduğuna dikkat çekti. Tütün kontrolünün yoğunlaştırılması gerektiğini vurgulayan Gakidou, bu sayede sigara içme sıklığının ve atfedilebilir yükünün azalacağına işaret etti.

Söz konusu raporda, 1990 yılında dünya genelinde 870 milyon kişi sigara kullanırken, 2015 yılında sigara kullanan kişi sayısının 1 milyara çıktığı bilgisi paylaşıldı. 1990 yılında her 3 erkekten biri ve her 12 kadından biri sigara içerken, 2015 yılında her dört erkekten biri ve her 20 kadından biri nin sigara içtiği kaydedildi. 2015 yılında tütüne bağlı ölümlerin 1990 yılına göre yüzed 4,7 artış gösterdiği ve 6,4 milyonu aştığı da bildirildi.

Raporda bazı ülkelerde tütün ürünlerine yüksek vergi konulduğu, sigara paketlerine uyarı yazıları yazıldığı ve eğitim programları ile sigarayı bıraktırma konusunda yardımcı olunduğu vurgulanırken, Brezilya'da 15 yıl içinde günlük sigara kullanan kişilerin erkeklerde yüzde 20'dan yüzde 12'ye, kadınlarda ise yüzde 19'dan yüzde 8'e düştüğü örneği verildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *